VII/52 Najlepši božič vsem!

VII/52                                                                                                      24. 12. 2017

Liza Hribar, Božič (glina)

Najlepši božič vsem!

Il più bel Natale a tutti!

NE IZLOČITE JEZUSA!

Naenkrat je tu s svojim večno živim sporočilom: Bog te ljubi. Bog te ljubi do te mere, da se je zate rodil kot otrok. Kdo bi se bal takšnega Boga?! Kdo se boji komaj rojenega otroka?!

A žal danes mnogo stvari odvrača misel in srce od Bistva. Svet hoče s svojimi ponudbami nadomestiti bistvo božiča. In morda ni malo kristjanov, ki pod pritiskom stoterih opravil skuša seči po sijočih in cenenih ponudbah reklam, da bi do neke mere izpolnili prapotrebo po presežnem, ki jo vsak človek nosi v svojem jedru in je z njo zaznamovan. A ko je božič mimo, se bodo čutili opeharjene.

Kaj storiti, da bo božič med nami zadihal po človeško in po božje? Advent nam je skušal pomagati. A papež Frančišek je še kot škof v Argentini zaupal: "Vsakokrat ko berem poročilo božične noči in zrem v ta prizor vse dokler ne vstopim v to vzdušje upanja in miru, mislim na vse može in žene, verne in neverne, ki gredo po poti življenja, ki hodijo in iščejo, zdaj z upanjem, zdaj brez njega. Tedaj si zaželim, da bi se jim približal, da bi vsem zaželel mir, veliko miru, in ga tudi prejel; mir med brati, saj to smo vsi, mir, ki izgrajuje. Zaželeti in prejeti tisti mir, ki nas skozi tolikšno noč in meglo končno pripelje do tega, da se prepoznamo in srečamo kot bratje. V slehernem obrazu videti Božje obličje, saj smo ustvarjeni po njegovi podobi." Morda si prav tega tudi mi vsi srčno želimo.

A pogoj je eden: božič ne sme postati zgolj izročilo, ne smemo iz njega izločiti Kristusa! To je rekel v nedeljo, ko je otrokom blagoslovil kipce Jezuščka za domače jaslice: »Doma boste pred jaslicami molili skupaj s svojimi domačimi. Pustite, naj vas pritegne nežnost Deteta Jezusa, ki se je med nami rodil ubog in slaboten, da bi nam podaril ljubezen. V tem je pravi božič. Če izločite Jezusa, kaj še ostane od božiča? Praznik, ki bo prazen. Ne izločite Jezusa iz božiča! Jezus je središče božiča, Jezus je pravi božič! Ste razumeli?«

ČETRTA ADVENTNA.

QUARTA DI AVVENTO

SVETI VEČER /VEGLIA

sv. Adam in Eva

+ Famiglia Delise

ZA ŽUPLJANE / PER I PARROCCHIANI

POLNOČNICA /DI MEZZANOTTE

Za našo domovino in družine

PO /LU      25

BOŽIČ NATALE

PER I PARROCCHIAN / ZA ŽUPLJANE

v čast Materi Božji

sv. Štefan

DAN SAMOSTOJNOSTI

+ Štefan Jelenc

+ Janez Zabukovec (3. obl.)

SR /ME      27

sv. Janez, apost in evan

+ Andrej Horvat

ČE /GI       28

sv. Nedolžni otroci

+ Marija Novak

PE /VE      29

sv. David, Tomaž Becket

+ Famiglie Koterle e Grego

sv. Vincencija, Feliks

+ MB v zahvalo in za varstvo

NE /DO      31

SVETA DRUŽINA. sv. Silv.

SACRA FAMIGLIA

v čast Sveti Družini

* SVETI VEČER je že danes, na četrto adventno nedeljo. Med pomembne trenutke sodi, ko se družina zbere k večerji, najmlajši položi Jezuščka v jasli in skupaj molijo za blagoslov doma. Ob 24.00 polnočnica, uvede nas božičnica (ob 23.30). Na božični dan imamo še sveti maši ob 8.00 (ital.) in ob 10.00 (slovensko).

* GOD SV. ŠTEFANA – DAN SAMOSTOJNOSTI obhajamo v torek s sv. mašo ob 10.00 in 18.00 uri.

* BLAGOSLOV KONJ bo na štefanovo po maši ob 10.00.

* SPOVED - pogoj za lep božič. Redna priložnost je pol ure pred mašo. V bližini je redno: Piran - sv. Frančišek vsak dan 7.30, Koper - stolnica vsak dan od 8.30 in od 17.30 dalje, Sv. Ana 17.00.

* NEDELJA SVETE DRUŽINE IN VSEH DRUŽIN je prihodnja. Otroci obdarijo Jezuščka (otroke v misijonih) s svojimi 'odpovedmi'. Pri maši se za konec leta zahvalimo Bogu in ljudem za vse.

* OBISK IN BLAGOSLOV DOMOV V SPREMSTVU TREH KRA-LJEV:  nadaljujemo v tem tednu: sreda Štancija, Ronek, četrtek in petek Strunjan-center, Marčana, sobota Borgola, od Kapelice do Križa; po dogovoru posebej prijavljeni po novem letu. BOG PO-VRNI za velikodušno sodelovanje v 'Trikraljevski akciji' v pomoč otrokom v misijonih in naši župniji.

torta za 81. rojstni dan papeža Frančiška

Komaj se je vrnil s pomembnega in tveganega potovanja v Mjanmar in Bangladeš, že se pripravlja, da v januarju obišče Čile in Peru. Umetnik ga vidi, kako se trudi, da bi ponesel svet (razpokana nogometna žoga z vidnimi šivi!) v novo dobo bratstva. A ne brez vrednot (valores), ki so drugačni od tistih, na katerih gradijo mogotci sveta.

► 20.12.2017.   In cielo non vale ciò che si ha, ma ciò che si dà.   +++   V nebesih ne velja, kar imamo, ampak, kar damo.

19.12.2017.   Andate incontro a Gesù, state con Lui nella preghiera, affidate tutta la vostra esistenza al suo amore misericordioso.   +++  Pojdite naproti Jezusu, ostanite z njim v molitvi, vse svoje življenje zaupajte njegovi usmiljeni ljubezni.

► 18.12.2017.   Ogni straniero che bussa alla nostra porta è un’occasione di incontrare Gesù Cristo.  +++   Vsak tujec, ki potrka na naša vrata, je priložnost za srečanje z Jezusom Kristusom.

► 16.12.2017.   Ci si santifica lavorando per gli altri, prolungando così nella storia l’atto creatore di Dio.  +++   Posvetimo se z delom za druge, ker s tem nadaljujemo stvariteljsko delo Boga.

► 15.12.2017.   Se anche non ci fosse più nessuno che si ricorda di noi, Gesù è sempre lì, accanto a noi.   +++   Četudi ne bi bilo nikogar, ki bi se spomnil na nas, je Jezus vedno tu, ob nas.

Župnija Strunjan                                   Strunjan 141, 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                      E: zupnija.strunjan@rkc.si