VII/10 »SPREOPBRNI SE IN VERUJ EVANGELIJU!«

VII/10                                                                                                 5. 3. 2017

»SPREOPBRNI SE IN VERUJ EVANGELIJU!«

»CONVERTITI E CREDI AL VANGELO!«

Sveti oče:

Postni čas je čas, da spet zadihamo

»'Obrnite se k meni z vsem srcem… To je klic preroka Joela, ki se v Gospodovem imenu obrne na ljudstvo; nihče se ni mogel počutiti izključenega: 'Skličite starčke, zberite otroke in dojenčke na prsih; ženin naj pride … in nevesta'. Sklicano je celotno zvesto ljudstvo, da bi se podalo na pot in bi izkazalo čast svojemu Bogu, kajti 'milostljiv je in poln usmiljenja, počasen za jezo in bogat v dobroti'.«

Na pepelnico je papež Frančišek daroval sveto mašo z obredom pepeljenja v baziliki sv. Sabine. Med homilijo je s temi poudarki osvetlil pomen postnega časa: Postni čas je pot, ki pelje k zmagi usmiljenja nad vsem tistim, kar nas poskuša potolči ali nas omejiti na karkoli, kar ne bi bilo v skladu z dostojanstvom Božjih otrok. Postni čas je čas, da rečemo ne asfiksiji duha zaradi onesnaženja, ki sta ga povzročila brezbrižnost in malomarnost mišljenja, da me življenje drugega ne zadeva.

Postni čas je čas spominjanja, je čas, da razmislimo in se vprašamo: kaj bi se zgodilo z nami, če bi nam Bog zaprl vrata? Kaj bi se zgodilo z nami brez njegovega usmiljenja, ki se ne utrudi odpuščati in nam je vedno dalo priložnost znova začeti? Postni čas je čas, da se vprašamo: kje bi bili brez pomoči mnogih tihih obličij, ki so nam na tisoč načinov ponudila roko in nam z zelo konkretnimi dejanji povrnila upanje in nam pomagala ponovno začeti?

Postni čas je čas, da spet zadihamo, da srce odpremo za dih Edinega, ki je zmožen naš prah preoblikovati v človečnost, ... da v svojem življenju naredimo prostor za vse dobro, ki ga lahko naredimo, tako da se odrečemo vsemu, kar nas osami, nas zapira in nas ohromi. Je čas sočutja, da bi s psalmistom rekli: »Vrni mi veselje nad svojim odrešenjem, duha velikodušnosti v meni utrdi«, da bi s svojim življenjem oznanjali tvojo hvalo in bi se naš prah – z močjo tvojega življenjskega diha – preoblikoval v »zaljubljen prah«.

NE /DO   5

1. POSTNA

PRIMA DI QUARESIMA

sv. Hadrijan

+ Giuseppe e Caterina

+ Vilma Rupena (1. obletnica)

PO /LU    6

SECONDA DI QUARESIMA

sv. Inocenc, Justina

+ Mirella e Dino Jeličič

* POSTNI ČAS. Tri pomemba dejanja: post (odpoved v hrani), molitev in miloščina (pomoč bližnjemu v potrebi) so zunanja znamenja notranjega procesa spreobrnjenja v moči evangelija. Prvo (post) se izrazi s prikrajšanjem tudi potrebnim a ne nujnim stvarem. Molitvi, ki je kot zrak za pljuča, se lahko posvetimo ob vsaki uri. Morda prav pride križev pot doma ali v cerkvi (vsak petek in nedelja po maši). Miloščina je odprta roka, ki jo ponudimo bratom v potrebi.

* POSTNA POSTAVA. Cerkev za postni čas določa posebne oblike spokornosti. Strogi post je na pepelnico in na veliki petek. Ta dva dneva se le enkrat na dan do sitega najemo in se zdržimo mesnih jedi. Strogi post veže od 18. leta do začetka 60. leta. Zdržek od mesnih jedi je na vse petke v letu. Zunaj postnega časa ga smemo zamenjati z drugim dobrim delom pokore ali ljubezni do bližnjega. Zdržek od mesnih jedi veže od izpolnjenega 14. leta. Kadar je praznik (cerkveni ali državni) na petek ali je kakšna slovesnost v družini (poroka, pogreb …), post in zdržek odpadeta.

* KVATRNA NEDELJA je prihodnja in vabi k zavzeti molitvi za duhovne poklice v duhu Jezusuvega naročila: »Prosite Gospodarja žetve, naj pošlje delavcev na svojo žetev.« Dar pri maši je namenjen našim semeniščem.

* UVAJANJE ODRASLIH V KRŠČANSTVO (KATEHUMENAT) za tiste, ki iščejo, za nekrščene, za tiste, ki so samo krščeni, za tiste, ki niso birmani, so srečanja v skupini od sobote, 4. marca 2017 ob 19. uri v Kopru, Izolska vrata 24 (župnijski dom).
* NAŠI RAJNI. Okrepljen s Kruhom življenja se je od nas poslovil ANDREJ HORVAT (1948). Maša zadušnica je bila 1. marca, osmina pa bo 10. marca ob 18.00. Pokojnega brata in njegovih dragih se spomnimo v molitvi.

Post, ki je Bogu po volji

Vzdrži se obsojanja drugih

Odkrij Kristusa, ki živi v njih

Vzdrži se izgovarjanja žaljivk

Napolni si usta s stavki, ki zdravijo

Vzdrži se nezadovoljnosti

Napolni si srce s hvaležnostjo

Vzdrži se jeze

Napolni se s potrpežljivostjo

Vzdrži se pesimizma

Napolni se s krščanskim upanjem

Vzdrži se pretirane zaskrbljenosti

Napolni se z zaupanjem v Boga

Vzdrži se tarnanja

Napolni se z vrednotenjem čudovitih del življenja

Vzdrži se stresa

Napolni si življenje z molitvijo

Vzdrži se zamerljivosti

Napolni se z odpuščanjem

Vzdrži se lahkomiselnosti

Napolni se s sočutjem do drugih

Vzdrži se malodušnosti

Napolni se z navdušenjem vere

Vzdrži se tega, kar te loči od Jezusa

Naponi se s tem, kar te približa Njemu

1.3.2017   La Quaresima è un nuovo inizio, una strada che conduce a una meta sicura: la Pasqua di Risurrezione, la vittoria di Cristo sulla morte.   +++   Post je nov začetek, pot ki vodi do gotovega cilja: do Vstajenja, do Kristusove zmage nad smrtjo.

Župnija Strunjan,                                                         Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                             E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                                              bojanmiro@yahoo.com

T. 030 415 222