VII/8 »Ljubite svoje sovražnike in molite za tiste, ki vas preganjajo, da boste postali sinovi svojega Očeta, ki je v nebesih« (Mt 5, 38-48)

VII/8                                                                                                     19. 2. 2017

»Ljubite svoje sovražnike in molite za tiste, ki vas preganjajo, da boste postali sinovi svojega Očeta, ki je v nebesih«     (Mt 5, 38-48)

»Amate i vostri nemici e pregate per quelli che vi perseguitano,  affinché siate figli del Pdre vostro che è nei cieli«.

SVETI KRST

BOŽJI DAR

ZA VSAKEGA OD NAS

Nekaj poudarkov iz prvega dela  pastirskega pisma naših škofov

Za nas je zakrament krsta velik dar nebeškega Očeta. S krstom smo postali Božji otroci in člani njegove Cerkve. Lahko so krščeni otroci in odrasle osebe. Med Božje otroke so sprejeti tudi tisti, ki so bili krščeni s t. i. krstom krvi, to je z mučeniško smrtjo pred prejemom krsta, ter mrtvorojeni otroci, za katere so starši oz. drugi izrekli krst želja.

Z rojstvom nam je podeljeno državljanstvo, narodnost in zlasti materni jezik ter sorodstvene vezi, kar ne omejuje osnovnih pravic. To so dragoceni darovi, ki so nam položeni v zibelko. Tako tudi sveti krst ne odpravlja človekove pravice in svobode za osebni sprejem vere ob polnoletnosti. Vsak človek je poklican, da se odloča za Boga, se oklepa Kristusa in hodi za njim, da bi imel življenje v polnosti. Toda če otrok sploh ne pozna Jezusa, potem ga tudi sprejeti oz. zavrniti ne more. Krst otrok je zato stalna praksa Cerkve od najzgodnejših časov.

Krščanski starši imate neodtujljivo pravico otroke krstiti in jih krščansko vzgajati. Zagotavljajo jo slovenski in mednarodni pravni predpisi. Zato tisti, ki menijo, da starši nimate pravice krstiti svojih otrok, kršijo vaše človekove pravice in temeljne svoboščine, ki so ustavno in mednarodnopravno zagotovljene. Želijo tudi omejiti svobodo Cerkve.

Zato se zahvaljujemo vsem, ki ste dali krstiti svoje otroke in ki verske vrednote prenašate na prihodnjo generacijo. Prav tako pa se zahvaljujemo vsem duhovnikom in drugim pastoralnim delavcem, ki požrtvovalno pripravljajo starše na obred krsta njihovih otrok. Pri verski vzgoji otrok vas spremlja naša molitev in naj ostane pri vas Božji blagoslov.

NE /DO   19

7. NEDELJA MED LETOM

SETTIMA DOMENICA DELL'ANNO

sv. Bonifacij

+ družina Černeka

PO /LU    20

sv. Frančišek in Jacinta

Na čast in po namenu MB

TO /MA   21

sv. Peter Damiani, Irena (Mira)

+ družine Bizjak in Ravbar

SR /ME   22

Sedež apostola Petra

+ Vilim Demšar (osmina)

ČE /GI     23

sv. Polikarp, Montan Toledski

+ Milka Jereb

PE /VE    24

sv. Matija, Sergij

+ Elvira, Božo in Klaudio Hrvatin

SO /SA    25

sv. Alojzij in Kalist, Valburga

+ Anton Rajmondi (obletnica),                                Ivan in Jožefa

NE /DO   26

8. NEDELJA MED LETOM

OTTAVA DOMENICA DELL'ANNO

sv. Aleksander (Branko)

+ Darjo Križman

* NAŠ ŠKOF JURIJ SEDEMDESTLETNIK. Koprski škof Jurij Bizjak 22. 2. dopolni sedemdeset let. Hvaležni Bogu za takšnega pastirja naše krajevne Cerkve danes v duhu stojimo ob njem pri zahvalni maši v koprski stolnici. Naj mu dobri Bog nakloni, kar si želi in kar upa. Zato se v upanju pridružimo njegovi prošnji.

* PRVA SPOVED za naših devet otrok bo jutri ob 16.00. Praznik prvega obhajila bo 28.maja. Ob zavzeti skrbi in sodelovanju družine se ustvarja vzdušje, potrebno za prejem zakramentov. Stojmo jim ob strani pri tako pomembni nalogi. Predvsem se potrudimo, da bodo te družine v župnijskem občestvu zaslutile družino.

* VALENTINOVO. Ob godu svetega Valentina (14. februarja) zavetnika zaljubljenih in zaročencev, je zanje sveta maša danes ob 15. uri v Črnem kalu. Mašo vodi upokojeni koprski škof Metod Pirih.

* UVAJANJE ODRASLIH V KRŠČANSTVO (KATEHUMENAT) za tiste, ki iščejo, za nekrščene, za tiste, ki so samo krščeni, za tiste, ki niso birmani, se pričnejo srečanja v skupini. Prvo bo v soboto, 4. marca 2017 ob 19. uri v Kopru, Izolska vrata 24 (župnijski dom). Prijavite se pri domačem župniku.

* BESEDA ŽIVLJENJA. Ne pozabimo, da nam ta mesec prinaša obljubo: »Dam vam novo srce in novega duha denem v vašo notranjost« (Ezk 36,26).

V Afriki umirajo od lakote.

Vsa Afrika predstavlja trpljenje, a 22 milijonom preti smrt zaradi lakote.

In Africa si muore di fame.

Tutta l'Afrika è un soffrire, ma sono ben 22 milioni sull'orlo della morte di fame.

16.2.2017    Vi invito a lottare contro la povertà sia materiale, sia spiritu-ale. Edifichiamo insieme la pace e costruiamo ponti.   +++   Vabim vas, da se borimo proti siromaštvu, naj bo materialno ali duhovno. Skupaj ustvarjajmo mir in gradimo mostove

15.2.2017    La cultura dello scarto non è di Gesù. L’altro mi è fratello, oltre ogni barriera di nazionalità, di estrazione sociale, di religione.  +++  Kultura škarta ni Jezusova. Bližnji mi je brat, onstran vsake meje narodnosti, položaja v družbi, vere.

14.2.2017    È bello sapere che il Signore si fa carico delle nostre fragilità, ci rimette in piedi con pazienza e ci dà la forza di ricominciare.   +++  Lepo je vedeti, da Gospod sprejme nase naše slabosti, potrpežljivo nas znova postavi pokonci in nam da moč, da ponovno začnemo.

11.2.2017    Desidero incoraggiarvi tutti a contemplare in Maria, Salute dei malati, la garante della tenerezza di Dio per ogni essere umano.   +++   Želim vas vse opogumiti, da v Mariji, Zdravju bolnikov, gledate poroštvo Božje nežnosti za vsako človeško bitje.

9.2.2017   La speranza apre nuovi orizzonti, rende capaci di sognare ciò che non è neppure immaginabile.   +++   Upanje odpira nova obzorja, da nam možnost, da sanjamo, kar si sploh ne moremo predstavljati.

Župnija Strunjan,                                                     Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                         E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                                              T. 030 415 222