VI/51 “Glej, devica bo spočela in rodila sina in imenovali ga bodo Emanuel, Bog z nami.”

KRAS STRUNJANA

VI/51                                                                                                      18. 12. 2016

Trg svetega Petra v Rimu, nedelja, 11. 12. 2016

“Ecco, la vergine concepirà e darà alla luce un figlio: a lui sarà dato il nome Emmanuele, Dio con noi”. Mt 1,23

Upanje

ne razočara

Življenje je pogosto puščava, težko je hoditi skozi življenje. Ko pa se zaupamo Bogu, utegne postati lepo in široko kakor avtocesta. Dovolj, da nikoli ne izgubimo upanja, dovolj, da še naprej verujemo, vedno, kljub vsemu. Ko se znajdemo pred otrokom, se utegnemo srečati z mnogimi problemi in težavami, a v nas se porodi nasmeh, ker se znajdemo pred upanjem: otrok predstavlja upanje! Na življenje je treba gledati kot na pot upanja, ki nas vodi do Boga, tistega Boga, ki je za nas postal Otrok. On nam bo podaril nasmeh, podaril nam bo vse!

Prava zgodovina, ki ostane za večnost, je tista, ki jo Bog piše s svojimi malimi: Bog z Marijo, Bog z Jezusom, Bog z Jožefom, Bog z malimi. S tistimi malimi in preprostimi, ki jih srečamo ob Jezusovem rojstvu: Zaharija in Elizabeta, stara in zaznamovana z nerodovitnostjo, Marija, mlado dekle, devica, zaročena z Jožefom, pastirji, ki so jih prezirali in niso imeli nobene veljave. To so majhni, ki jih je njihova vera napravila velike, majhni, ki vztrajno upajo. In upanje je krepost malih. Veliki, zadovoljni ne poznajo upanja; ne vedo zanj.

Prav mali so z Bogom, z Jezusom in spreminjajo puščavo v zavetje. To je zavetje pred obupom samote, trpljenjem; spreminjajo jo v gladko cesto, po kateri gremo, da bi se srečali z Gospodovo slavo. Tako dospemo do 'torej': dovolimo jim, da nas naučijo upanja.

Z zaupanjem pričakujmo Gospodovega prihoda, in naj bo kakršna koli že puščava naših življenj – vsakdo ve po kakšni puščavi hodi – se bo spremenila v cvetoč vrt. Upanje ne razočara!

Papež Frančišek, Splošna avdienca, 7. decembra 2016

NE /DO   18

ČETRTA ADVENTNA. KVATRE

QUARTA DI AVVENTO

sv. Vunibald, /BOŽIČNA DEVETDNEVN

PER I PARROCCHIANI / ZA ŽUPLJANE

+ Milka in Angel Koren

PO /LU    19

sv. Urban /BOŽIČNA DEVETDNEVN.

v zahvalo MB za srečno plovbo

TO /MA   20

sv. Domini /BOŽIČNA DEVETDNEVN

+ Marija in Karel Koželj

SR /ME   21

sv. Peter Kanizij  /BOŽIČNA DEVETD.

v čast MB

ČE /GI     22

sv. Huger /BOŽIČNA DEVETDNEVNIC.

+ Zora Lah

PE /VE    23

sv. Ivo /BOŽIČNA DEVETDNEVNICA

+ Milka Jereb

SO /SA    24

sv. Adam in Eva

BOŽIČNA DEVETDNEVNICA –                        sveti večer /vigilia di Natale

+ Gilda in Toni Ček

POLNOČNICA      za mir

MESSA DI NOTTE

NE /DO   25

BOŽIČ   NATALE

sv. Evgenija, Anastazija

PER I PARROCCHIANI / ZA ŽUPLJANE

+ Milan Benko in starši

* ADVENT 2016. Četrta sveča na adventnem vencu. Božič, Jezus je pred vrati: v vsakem, v družinah vedno več luči! Na to spomnijo naši skavti z 'betlehemsko lučjo'. Od nje zajamemo in jo nesemo domov. Danes je pri maši blagoslov Jezuščkov za naše jaslice.

* KVATRNA NEDELJA danes vabi k molitvi za duhovne poklice. Dar, ki ga prinesemo k maši, je namenjen za naša semenišča. Bog povrni vso dobroto!

* OBISK IN BLAGOSLOV DOMOV, navadno v tednu po božiču, letos razdelimo tudi na adventne petke in sobote. Ta teden potrkamo v Dobravi (nad cesto) in delu Ronka. Otroci se pridružijo s 'Trikraljevsko akcijo' za otroke v misijonih. Bog lonaj!

* SPOVED PRED BOŽIČEM. Poskrbimo, da bomo zares praznovali. Priložnost za spoved je pri nas vsak dan pol ure pred mašo; v četrtek in petek od 17.30 dalje spoveduje pater iz Pirana. V Kopru stolnica ob 9.00 in 17.30, pri sv. Ani 17.00 – 18.00; Piran sv. Frančišek ob 7.30.

* POLNOČNICA. V soboto ob 23.30 nas kratek program 'božičnice' vodi v skrivnost betlehemske noči. Ob 24.00 se začne polnočnica. Mašni namen bo za domovino in mir v svetu. Naj voščilo »Mir na zemlji!« prinese mir v nas in v svet.

HVALA, SVETI OČE, VSE NAJBOLJŠE!

Strunjančani te imamo radi!

15.12.2016   L’amore di Dio, che sa leggere nel cuore di ogni persona per comprenderne il desiderio più nascosto, deve avere il primato su tutto.   +++   Ljubezen Boga, ki zna brati v srcu slehernega človeka in dojeti najbolj skrito željo, mora biti pred vsem.

13.12.2016   Oggi vorrei che ciascuno facesse memoria della propria storia, del dono ricevuto dal Signore.   +++   Danes bi hotel, da se vsakdo spomni svoje zgodbe, daru, ki ga je prejel od Gospoda.

11.12.2016   L’Avvento sia un tempo di speranza. Andiamo incontro al Signore che viene incontro a noi.   +++   Naj bo advent čas upanja. Pojdimo naproti Gospodu, ki prihaja nam naproti.

9.12.2016   Preghiamo per tutte le vittime di genocidio e impegniamoci affinché tale crimine non accada più nel mondo.   +++   Molimo za vse žrtve genocida in se zavzemimo, da se ta zločin ne ponovi več na svetu.

Župnija Strunjan,                                                                          Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                                               E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik   030-415.222                                              E: bojanmiro@yahoo.com