VI/50 “Med rojenimi od žena ni vstal večji od Janeza Krstnika, vendar je najmanjši v nebeškem kraljestvu večji od njega.” Mt 11,11

KRAS STRUNJANA

VI/50                                                                                                               11. 12. 2016

“Fra i nati da donna non è sorto alcuno più grande  di Giovanni il Battista;  ma il più piccolo nel regno dei cieli è più grande di lui”. Mt 11,11

Majhnost božiča

»Gospod skrivnost zveličanja razodene malim, ne modrim in razumnim… Jezus slavi Očeta, ker skrivnosti zveličanja razodene malim.«  Tako papež Frančišek govori o prednosti, ki  jo  Bog da njim, ki zmorejo doumeti te njegove skrivnosti. To niso modri in razumni, ampak srca malih. »Na božič bomo videli to majhnost: otroka, hlev, mamo, očka… Majhne stvari.

Samo mali so sposobni v polnosti doumeti smisel ponižnosti. Kajti oni hodijo pred Gospodom, On pazi nanje, jih varuje; čutijo, da jim Gospod daje moč, da gredo naprej. In to je resnična ponižnost«, je pojasnil papež in poudaril, da »živeti ponižnost, krščansko ponižnost, pomeni imeti ta strah Gospodov, ki ni strah, ampak 'Ti si Bog, jaz sem oseba in grem naprej, z majhnimi stvarmi življenja, toda hodim v Tvoji navzočnosti in se prizadevam biti brez graje'.

Ponižnost je vrlina malih, resnična ponižnost, ne ponižnost, ki je nekoliko teatralna: ne, ta ne… To ni resnična ponižnost. Ponižnost malega je tista, ki hodi v navzočnosti Gospoda, ne obrekuje drugih, gleda le na služenje, počuti se najmanjšega. V tem je moč.

Ponižno, zelo ponižno je dekle, na katero se je ozrl Bog, da bi poslal svojega Sina. Takoj po oznanjenju gre k sorodnici Elizabeti. Ničesar ne reče o tistem, kar se ji je zgodilo. Kajti ponižnost je takšna: hoditi v navzočnosti Gospoda, srečni in veseli, saj On pazi na nas.… In Jezus se razveseli, ker Bog svojo skrivnost razodene ponižnim. Glejmo nanj in za vse nas prosimo milost ponižnosti.«

NE /DO   11

TRETJA ADVENTNA

TERZA DI AVVENTO

sv. Damaz, Danijel Stilit

Tanja Kozlovič in Božidar Šmalcelj

PO /LU    12

Devica Marija iz Guadalupe

+ Silvo Peroša

TO /MA   13

sv. Lucija, Otilija (Tilka)

v zahvalo MB za zdravje

SR /ME   14

sv. Janez od Križa, Spiridion (Dušan)

+ Zdravko Bizjak (60. dan)

ČE /GI     15

sv. Antonija, Krizina in drinske muč.

+ Roter in Valente

PE /VE    16

sv. Adelajda, Ado

Božična devetdnevnica

+ Nela, Mario, Vlado Mandalenič

SO /SA    17

sv. Janez de Matha - KVATRE

+ Fioretta Palčič

NE /DO   18

ČETRTA ADVENTNA. KVATRE

QUARTA DI AVVENTO

sv. Vunibald, Gacijan

PER I PARROCCHIANI / ZA ŽUPLJANE

+ Milka in Angel Koren

* ADVENT 2016. Danes prižgemo tretjo svečo na adventnem vencu. Vabi k budnosti: da bo v vsakem in v družinah vedno več luči. Otroci z ustaljeno akcijo 'otroci za otroke' že skrbijo, da z vrstniki vsega sveta pripravijo pot za Jezusa.

* OBISK IN BLAGOSLOV DOMOV je navadno v tednu med božičem in novim letom. Takrat so otroci prosti in se pridružijo s svojo 'Trikraljevsko akcijo' za otroke v misijonih. Letos v ta namen uporabimo tudi adventni čas: petek in soboto. Konec tega tedna bomo potrkali pri družinah pri Svetem Duhu in v Baredu.

* SREČANJE STARŠEV 6., 7., 8. in 9. razreda bo v sredo ob 19.00. Hvala!

* SPOVED PRED BOŽIČEM. Poskrbimo, da bomo zares praznovali. Priložnost za spoved je pri nas vsak dan pol ure pred mašo; v Kopru stolnica ob 9.00, pri sv. Ani 17.00 – 18.00; Piran sv. Frančišek ob 7.30. V soboto, 17. 12. bo v Kopru sv. Marko od 19.00 do 21.00 večer Božjega usmiljenja za mlade.

* KVATRNA NEDELJA (prihodnja) vabi k molitvi za duhovne poklice. Dar, ki ga prinesemo k maši, je namenjen za naša semenišča. Bog lonaj!

* BETLEHEMSKA LUČ. Skavti jo prinesejo v nedeljo k maši. Priromala je iz Betlehema, naj sveti po naših domovih in kliče: »Mir na zemlji!« K maši prinesemo blagoslovit kipec Jezuščka iz jaslic.

Naši prvoobhajanci so na delu s pripravo jaslic. V družinah tekmujejo, kdo bo bolj ljubil. Njihova ljubezen pripravlja Jezusu prostor med nami.

6.12.2016   Gesù ha dato senso alla mia vita qui sulla terra, e mi dà speranza per la vita futura.   +++   Jezus je dal smisel mojemu življenju na tej zemlji in mi daje upanje za prihodnje življenje.

5.12.2016   Gesù insegna ad andare sempre all’essenziale e ad assumere con responsabilità la propria missione.   +++   Jezus vedno uči, naj gremo k bistvu in naj odgovorno sprejmemo lastno poslanstvo.

4.12.2016   L’Avvento è il tempo per preparare i nostri cuori ad accogliere Cristo Salvatore, nostra speranza.   +++   Advent je čas, da pripravimo svoja srca, da bodo sprejela Kristusa Odrešenika, naše upanje.

3.12.2016   Siamo tutti invitati ad uscire come missionari e portare il messaggio dell’amore di Dio ad ogni persona e ogni ambiente.  +++   Vsi smo povabljeni, da gremo ven kot misijonarji in nesemo oznanilo Božje ljubezni vsaki osebi in v vsak kraj.

Župnija Strunjan,                                                    Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                        E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik   030-415.222                        E: bojanmiro@yahoo.com