VI/48 “Bodite pripravljeni, kajti ob uri, ko ne pričakujete, bo prišel Sin človekov.” Mt 24,44

KRAS STRUNJANA

VI/48                                                                                                                  27. 11. 2016

“Tenetevi pronti perché, nell’ora che non immaginate, viene il Figlio dell’uomo”. Mt 24,44

“MISERICORDIA ET MISERA

- USMILJENJE IN BEDA”

To je naslov apostolskega pisma, s katerim papež Frančišek zaključi jubilejno leto usmiljenja. V resnici nam z njim pomaga odpreti srce, da usmiljenje ostane še naprej živo in po nas doseže mnoge druge. Ustanovil je tudi Svetovni dan ubogih in dal možnost, “da vsi duhovniki, dajo odvezo tistim, ki povzročijo splav”. Saj usmiljenje predstavlja bitnost Cerkve, razodeva otipljivo globoko resnico evangelija in nikakor ne more biti nekakšen oklepaj v njenem življenju. “Vse se razodeva v usmiljenju; vse se rešuje v Očetovi usmiljeni ljubezni.”

S koncem jubileja “je nastopil čas, da upremo pogled naprej, pravi papež, in razumemo, kako nadaljevati v zvestobi in veselju, ter z navdušenjem izkusimo bogastvo božjega umiljenja.” In še pravi, da “naše skupnosti bodo lahko ostale žive in dinamične pri delu za novo evangelizacijo, v kolikor bo ‘pastoralno spreobrnjenje’, ki ga moramo živeti, vsak dan prežeto s prenavljajočo močjo usmiljenja.”

Naj še omenimo, da naslov dokumenta ‘Misericordia et misera’ ima dve besedi, ki jih sv. Avguštin uporabi, ko pripoveduje Jezusovo srečanje s prešuštnico: “Ostaneta onadva: beda (usmiljenja potrebna) in usmiljenje.” Res je, da ni bilo moč najti “lepšega in bolj zadetega izraza od tega, da bi razumeli skrivnost ljubezni Boga, ko gre naproti grešniku.”

V tej luči mora Cerkev ostati “vedno budna in pripravljena za nova dela usmiljenja in jih velikodušno in z navdušenjem uresničevati”. Zato “naj ostanejo usmiljene oči svete Božje Matere vedno obrnjene na nas... Ona je prva, ki odpira pot in nas spremlja v pričevanju ljubezni. Zaupajmo njeni materinski pomoči in sledimo njenemu napotku, ki nam ga vedno daje, naj gledamo Jezusa, žareče obličje Božjega usmiljenja!”

NE /DO   27

SECONDA DI AVVENTO

sv. Janez Damaščan, Barbara

+ Franc Zelenko in Alberto in Marija

* ADVENT 2016. Danes začenjamo novo bogoslužno leto. Blagoslov adventih vencev za naše domove in prva prižgana sveča vabita k čuječnosti: da bo v vsakem in v družinah vedno več luči. Otroci bodo z ustaljeno akcijo 'OTROCI ZA OTROKE' poskrbeli, da z vrstniki vsega sveta pripravijo pot za Jezusa. Prispevek za adventni venec namenimo restavriranju notranjosti cerkve pri Svetem Antonu.

* NEDELJA KARITAS zaključi teden, ki je spodbujal, naj odpremo oči in srce potrebnim. Dar pri maši je namenjen za potrebe slovenske Karitas. Bog povrni!

* OBISK IN BLAGOSLOV DOMOV navadno imamo v tednu med božičem in novim letom. Takrat so otroci prosti in se pridružijo s svojo 'Trikraljevsko akcijo' v prid otrokom v misijonih. V tako kratkem času ne zmoremo obiskati in pozdraviti vsen ter jim voščiti. Zato bi letos v ta namen uporabili že adventni čas: petek in soboto. Že konec tega tedna: Dobrava pod cesto, Sangue terra, Kvarije, Valeta.

* SREČANJE STARŠEV 1. in 2. razreda bo v tem tednu istočasno z uro verouka. Tretji razred (prvoobhajanci) imajo poseben spored. Hvala za sodelovanje!

* MIKLAVŽEVANJE bo že v nedeljo v Romarskem domu po maši ob 10. uri. Vse, ki ste bili pridni, bo sveti Miklavž s skromnim darilcem gotovo presenetil. V petek zvečer mu bodo 'ta pridni' pomagali pripraviti darila. Vabljeni! Do četrtka zvečer pa prosimo vse, ki bi radi sodelovali z mandarinami, pomarančami, orehi… Vabljeni!

VSI POMAGAJMO MIKLAVŽU S ŠIRJENJEM DOBROTE 4. 12. po maši ob 10. romarski dom

24.11.2016   Bisogna uscire da noi stessi per incontrare gli altri. Se non lo facciamo, anche noi cristiani ci ammaliamo di divisione.  +++   Moramo iti ven iz sebe, da srečamo druge. Če tega ne storimo mi kristjani, zbolimo za razklanostjo.

22.11.2016   Come desidero che gli anni a venire siano pieni di misericordia, perché ogni persona incontri la bontà e la tenerezza di Dio!  +++   Kako si želim, da bodo leta, ki prihajajo, polna usmiljenja, da bo vsak človek srečal dobroto in nežnost Boga!

21.11.2016   Affidiamo la Chiesa, l’umanità intera e il cosmo immenso al Signore, perché effonda la sua misericordia su tutte le creature.   +++   Zaupajmo Cerkev, vse človeštvo in neizmerni kozmos Gospodu, da na vse stvarstvo razlije svoje usmiljenje.

20.11.2016   A tutti, credenti e lontani, possa giungere il balsamo della misericordia come segno del Regno di Dio già presente in mezzo a noi.  +++  Naj na vse, verne in oddaljene,  pride balzam usmiljenja kot znamenje  Božjega kraljestva,  ki je že med nami.

18.11.2016   Se volete un cuore pieno di amore, siate misericordiosi!   +++   Če si želite srce polno ljubezni, bodite usmiljeni!

Župnija Strunjan,                                                                           Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                                               E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik   030-415.222                                                  E: bojanmiro@yahoo.com