VI/45 Zahvalna Nedelja

KRAS STRUNJANA

VI/45                                                                                                             6. 11. 201

G

ZAHVALNA NEDELJA

V Cerkvi na Slovenskem zahvalno nedeljo vsako leto obhajamo po prazniku vseh svetih. Praznik zahvale so poznala že starodavna ljudstva. Danes je dan hvaležnosti in zahvaljevanja, vendar ne le za letino in pridelke, ki jih je dala narava, ampak tudi za druge darove, npr. za spoznanje, svobodo, dobroto, dom, čas, vero. Zahvala zaje-ma vse naše življenje – vse, kar smo in kar imamo.

Papež Frančišek vztrajno opozarja na tri besede, ki ne bi smele manjkati v nobeni družini: “z dovoljenjem, hvala, oprosti”. Glede zahvale pravi takole:

Beseda “hvala”. Včasih se utegne zdeti, da postajamo civilizacija grdega obnašanja in grdih besed, kot bi to pomenilo znamenje emancipacije. To pogosto slišimo tudi javno. Prijaznost in izraz zahvale smatrajo kot znamenje šibkosti, ki včasih vzbuja celo nezaupanje. Proti tej težnji se moramo boriti že v jedru same družine. Glede vzgoje o hvaležnosti moramo biti nepopustljivi. Dostojanstvo človeka in družbena pravičnost gresta skozi ta vrata. Če se v družinskem življenju zanemari ta slog, ga bo izgubilo tudi življenje v družbi. Za vernega človeka pa hvaležnost sodi v samo srce vere. Če se kristjan ne zna zahvaliti, pomeni, da je pozabil Božjo govorico. Dobro poslušajte: kristjan, ki se ne zna zahvaliti, je pozabil govorico Boga. Spomnimo se Jezusovega vprašanja, ko je ozdravil deset gobavcev in se je samo eden vrnil in se zahvalil. Nekoč sem slišal staro, zelo modro, zelo dobro, preporsto osebo, ki je imela modrost vere, življenja: “Hvaležnost je rastlina, ki ra-ste samo v zemlji plemenitih ljudi.” Tista plemenitost duše, tista Božja milost v duši nas sili, da rečemo hvala.

NE /DO   6

XXXIIIa DELL'ANNO

sv. Stanislav Kostka,

+ famiglia Vascotto

* ZAHVALNA NEDELJA, ki jo obhajamo danes, nas vabi, naj se Stvarniku zahvalimo za sadove zemlje in dela naših rok. Pri maši se verniki, duhovniki, škofje zahvalimo drug drugemu in Bogu za vse prejeto v minulem letu. Zahvala bližnjemu pomeni utrjevanje dobrih vezi in graditev občestva. Hvaležnost Bogu nas odpira k Darovalcu vsega dobrega. - Na povabilo našega škofa Jurija je današnji dar namenjen izgradnji Petrovega doma za duhovnike. Dobri Bog povrni vsem za znamenja njegove dobrote, s katerimi velikodušno skrbite tudi za svojo cerkev in mnoge njene in drugih potrebe!

* POPOLNI ODPUSTEK ZA RAJNE. Cerkev naklanja v prvih osmih dneh novembra popolni odpustek za vsak obisk pokopališča in molitev za rajne; prav tako v vseh cerkvah na dan 1. in 2. novembra ter na prejšnjo ali naslednjo nedeljo, če smo bili pri spovedi in obhajilu, izpovemo vero ter molimo po namenu svetega očeta. – Ta naš dar je znamenje usmiljenja do rajnih.

* PPRILOŽNOST ZA SPOVED je vsak dan pol ure pred mašo, ali pa kadar kdo s tem namenom potrka na vrata župnijskega doma.

* VEROUK. Po kratkih počitnicah nadaljujemo z rednim veroukom.

* PEVSKE VAJE imamo vsak petek po večerni maši. Vabljeni!

»V času druge svetovne vojne, ko so nas pobijali tujci, smo se pobijali še med seboj,« je na pogrebni slovesnosti žrtev iz Hude jame v Mariboru dejal predsednik Borut Pahor. Čas narodnoosvobodilnega boja je bil tudi čas komunističnega in protikomunističnega, državljanskega boja. Ta se z vojno ni končal. Poboji so se nadaljevali tudi neposredno po njej.

2.11. 2016    Con fede sostiamo presso le tombe dei nostri cari, pregando anche per i defunti che nessuno ricorda.   +++   Z vero se ustavimo ob grobovih naših dragih in molimo tudi za tiste, ki se jih nihče ne spomni.

1.11. 2016    Il Padre ci guarda, e il suo sguardo d’amore ci incoraggia a purificare il nostro passato e a camminare nell’unità.   +++   Oče nas gleda, in njegov ljubeči pogled nam vliva pogum, da očistimo našo preteklost in gremo naprej zedinjeni.

Župnija Strunjan                                                     Strunjan 141,  6320 Portorož,

T. 05-678.20.05                                                        E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik             T. 030-415.222              E: bojanmiro@yahoo.com