VI/42 »Molitev rožnega venca je v mnogih vidikih povzetek zgodovine Božjega usmiljenja.«

VI/42                                                                                                                                     16. 10. 2016

"La preghiera del rosario

è per molti aspetti la sintesi della storia della misericordia

di Dio".

+++ MARIJA JE BOGASTVO BOŽJEGA USMILJENJA +++

Marija bogastvo

Božjega usmiljenja

"Molitev rožnega venca … 'v veri', 'v odpovedi' in 'v  solzah', v vsakem od teh trenutkov Marija izraža bogastvo Božjega usmiljenja. S tem nam prihaja naproti v vsakdanjih potrebah." Tako je papež Frančišek nagovoril vse, ki so se od 7. do 9. oktobra zbrali v Rimu za marijanski jubilej.

Potem ko je poljubil priljubljeno rimsko ikone Bogorodice, se je na trgu svetega Petra pričela molitev rožnega venca. V razlagi je Frančišek rekel, da "v Marijini veri vidimo, kako je treba odpreti vrata srca in poslušati Boga; v njeni odpovedi odkrijemo, kako je treba biti odprti potrebam drugih; v njenih solzah pa najdemo moč, da tolažimo vse, ki se nahajajo v bolečini.

V vsakem od teh trenutkov Marija izraža bogastvo Božjega usmiljenja, ki vsakemu prihaja naproti v vsakodnevnih težavah."

Sledila je molitev litanij, kjer se z vsakim vzklikom obračamo k Mariji. Predno je podelil blagoslov, je Frančišek povabil k najstarejši molitvi, s katero so se kristjani obračali k Bogorodici: "Pod tvoje varstvo pribežimo, o sveta Božja Porodnica, ne zavrzi naših prošenj, temveč reši nas vselej vseh nevarnosti, o častitljiva in blagoslovljena Devica."

NE /DO 16

29. NAVADNA NEDELJA

XXIX DOMENICA DELL'ANNO

sv. Jadviga, Marjeta Alakok

v čast Materi Božji

PO /LU 17

sv. Ignacij Antiohijski, Zosim

na čast in po namenu MB

TO /MA 18

sv. Luka evang, Peter Alkantarski

za vse rajne

SR /ME 19

sv. Pavel od Križa, Kanad. Mučenci

v čast MB za zdravje in blagoslov

ČE /GI 20

sv. Rozalina, Vendelin, Irena

+ Marija Žagar (obletnica)

PE /VE 21

sv. Uršula, Hilarion, Celina

v zahvalo in za srečen porod

SO /SA 22

sv. Janez Pavel II., Marija Saloma

za zdravje na duši in telesu

NE /DO 23

30. NAVADNA - MISIJONSKA

XXX.a GIORNATA d. MISSIONI

sv. Janez Kapistran, Ignacij Carigraj

+ Milka Jereb

* ZAHVALA OB BIRMI. Praznik birme je mimo. Za naših šest birmanih ostane živo poslanstvo, ki jim je zaupano s polaganjem rok našega škofa Jurija. Botri, ki so jim v slovesnem trenutku stali ob strani, so prevzeli nalogo, da jih zavzeto spremljajo. Vsakdo ima še 'skritega botra', ki mu je blizu z molitvijo. Hvala vsem, ki ste zavzeto prispevali k praznovanju. Naj vsem povrne Sveti Duh z zvrhano mero darov!

* OKTOBER Z ROŽNIM VENCEM v roki vabi naj po družinah prebudimo to preprosto in dragoceno molitev. V cerkvi jo redno molimo pol ure pred mašo. Pred devetindevetdesetimi leti, 13. 9. 1917, je Marija pastirčkom v Fatimi naročila: »Molite rožni venec, da se konča vojna!« in še: »Molite naprej rožni venec!« Papež Frančišek je prepričan, da to »najbolj skromno med vsemi sredstvi« ima izredno moč, ki zmore ustaviti tudi današnje nasilje, ki je na pohodu v svetu.

* MISIJONSKA NEDELJA. Prihodnjo nedeljo z geslom »Samo če smo 'usmiljeni kakor Oče', smo misijonarji«, obhajamo misijonski dan. Geslo je v jubilejnem letu usmiljenja nedvoumen klic in izziv za vse. Naš dar bo namenjen misijonom.

* PEVSKE VAJE. Minulo nedeljo smo pri birmanski maši doživeli, kaj pomeni ubrano petje pri bogoslužju. Tudi ko je zmanjkalo elektrike in so orgle utihnile, so se melodije še vedno blagodejno razlegale po svetišču. To je zaznal škof Jurij, kar je na koncu maše omenil in pohvalil. Ker je v vseh nas usidrana želja, da bi naše bogoslužje bilo čim lepše, vabimo vse, ki imate posluh in veselje do petja k vajam, ki so vsak petek po večerni maši (odslej ob 18.00).

* JASLICE. Veseli bomo novih idej za letošnje jaslice. Oglasite se!

Samo če smo

USMILJENI

KAKOR OČE ”,

smo misiojnarji

MISIJONSKA NEDELJA

13. 10. 2016 Per I fanciulli hanno il diritto ad un ambiente familiare sano e protetto. +++ Otroci imajo pravico na zdravo in zavarovano družinsko okolje.

11. 10. 2016 Per vivere felici è necessario lasciar cadere il rancore, la rabbia, la violenza e la vendetta. +++ Če hočemo živeti srečno, moramo opustiti, zamero, jezo, nasilje in maščevanje.

09. 10. 2016 Noi cristiani abbiamo una Madre, la stessa di Gesù; abbiamo un Padre, lo stesso di Gesù. Non siamo orfani! +++ Kristjani imamo Mater, isto kot Jezus; imamo Očeta, istega kot Jezus. Nismo sirote!

08. 10. 2016 La Madonna vuole portare a noi tutti il grande dono che è Gesù; e con Lui ci porta il suo amore, la sua pace, la sua gioia. +++ Marija želi prinesti vsem nam veliki dar, ki je Jezus. Z njim nam prinaša njegovo ljubezen, njegov mir, njegovo veselje.

07. 10. 2016 Il Rosario è la preghiera che accompagna sempre la mia vita; è anche la preghiera dei semplici e dei santi … è la preghiera del mio cuore. +++ Rožni venec je molitev, ki vedno spremlja moje življenje; to je tudi molitev pre-prostih ljudi in svetnikov … je moliev mojega srca.

06. 10. 2016 Dio-Amore si annuncia amando. +++ Boga Ljubezen oznanjamo z ljubeznijo.

Župnija Strunjan                                                              Strunjan 141, 6230 Portorož,

T. 05-678.20.05                                                                        E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik

T. 030-415.222                                                                          E: bojanmiro@yahoo.com