VI/41 »VSTANI IN POJDI! TVOJA VERA TE JE REŠILA.« Lk 17, 11-19

VI/41                                                                                                                            9. 10. 2016

»VSTANI IN POJDI! TVOJA VERA TE JE REŠILA.« Lk 17, 11-19

»ALZATI E VA'. LA TUA FEDE TI HA SALVATO«. Lc 17, 11-19

»Mar ni bilo deset očiščenih? Kje pa je onih devet?«

»Non ne sono stati purufucati dieci? E gli altri nove dove sono?«

BIRMA ali POTRDITEV V VERI. 2.

Misel papeža Frančiška pri avdienci dne 29. 1. 2014.

Kot vsak zakrament tudi birma ni človeško delo, ampak je delo Boga, ki skrbi za naše življenje tako, da v nas vtisne podobo svojega Sina, da bi mogli ljubiti kakor On. To pa stori tako, da v nas vlije Svetega Duha, čigar delovanje prežme celotno našo osebo in življenje, kakor je razvidno iz sedmih darov, ki jih je v luči svetega pisma od vedno poudarjalo Izročilo. Ti sedmeri darovi – ne bom vas vprašal, če se spomnite sedmih darov. Morda jih veste vsi… A naštel jih bom jaz namesto vas. Kateri so ti darovi? Modrost, Vednost, Svet, Moč, Umnost, Pobožnost, Božji strah. Ti darovi so nam podarjeni prav s Svetim Duhom v zakramentu birme.

Ko sprejmemo Svetega Duha v svoje srce in pustimo, da deluje, se v našem življenju upodobi sam Kristus in je navzoč v nas. Po nas bo prav On, Kristus molil, odpuščal, vlival upanje in tolažbo, služil bratom, stal ob strani ubogim in zapostavljenim, ustvarjal občestvo, sejal mir. Pomislite, kako je to pomembno: po Svetem Duhu pride Kristus in med nami in za nas dela vse te stvari. Zato je pomembno, da otroci in mladi prejmejo zakrament birme.

Dragi bratje in sestre, spomnimo se, da smo prejeli birmo! Vsi smo jo prejeli! Predvsem se spomnimo, da se za ta dar zahvalimo Gospodu, potem ga še prosimo, naj nam pomaga, da bomo živeli kot pravi kristjani, da bomo vedno z veseljem hodili v moči Svetega Duha, ki nam je bil dan.

NE /DO 9

28. NEDELJA – BIRMA

XXVII DELL'ANNO - CRESIMA

sv. Dionizij in tovariši

+ don Emilio Stolfa

PO /LU 10

sv. Danilo, Florencij in Kasij

v zahvalo nebeškemu Očetu

TO /MA 11

sv. Bruno Kolnski, Firmin

+ Tereza Radojkovič, Ana Ranđe-lović in pok. družine Mikolj

SR /ME 12

sv. Maksimilijan Celjski, Serafin

v čast MB za zdravje

ČE /GI 13

sv. Gerals, Koloman

+ Marija Flego (obletnica)

PE /VE 14

sv. Kalist, Gavdencij

+ Antonia Bratkovič (obletnica)

SO /SA 15

sv. Terezija Velika, Tekla

+ Adrijano Cepak

NE /DO 16

29. NAVADNA NEDELJA

XXIX DOMENICA DELL'ANNO

sv. Jadviga, Marjeta Alakok

v čast Materi Božji

* BIRMA V STRUNJANU. Danes je za Strunjan binkoštni praznik. Po rokah našega škofa Jurija prejme zakrament svete birme 6 naših mladih: Lea, Tina, Maria Monica, Žan, Mitjan, Zala. Z njihovimi družinami se veseli vsa župnija in z zaupanjem kliče: Pridi, Sveti Duh!

* OKTOBER Z ROŽNIM VENCEM v roki vabi, naj po družinah prebudimo to preprosto in dragoceno molitev. V cerkvi jo redno molimo pol ure pred mašo. 13. 9. 1917 je Marija trem pastirčkom v Fatimi naročila: »Molite rožni venec, da se konča vojna!« Papež Frančišek je prepričan, da molitev, to »najbolj skromno med vsemi sredstvi«, ima izredno moč, ki zmore ustaviti tudi današnje nasilje, ki je na pohodu v svetu.

* ZAČETEK AKADEMSKEGA LETA z mašo 11. 10. ob 19.00 v koprski stolnici.

* OKROGLA MIZA O BL. FRANCIŠKU BONIFACIJU v sredo ob 19. uri v Piranu, dvorana sv. Peregrina. Sodelujejo: K. Knez, M. Ravalico in D. Visintin. Vstop prost.

VEROUČNI URNIK ZA 2016/17

1. razr. ponedeljek ob 17.00

6. razr. torek ob 15.30

2. razr. petek ob 17.00

7. razr. ponedeljek ob 16.15

3. razr. ponedeljek ob 16.15

8. razr. ponedeljek ob 16.15

4. razr. ponedeljek ob 15.30

9. razr. sreda ob 16.15

5. razr. ponedeljek ob 15.30

MLADI petek ob 19.00 /20.00

Modrost umnost

svet

moč

vednost

pobožnost

strah božji

05. 10. 2016 San Francesco, insegnaci ad essere strumenti della pace che ha la sua sorgente in Dio. +++ Sveti Frančišek, nauči nas, da bomo orodje miru, ki ima svoj izvir v Bogu.

04. 10. 2016 Desidero portare la consolazione del Signore Gesù, con la carezza e l’abbraccio di tutta la Chiesa a quanti sono stati colpiti dal terremoto. +++ Z bližino in objemom vse Cerkve želim ponesti tolažbo Gospoda Jezusa vsem, ki jih je prizadel potres.

03. 10. 2016 A Maria affido le ansie e i dolori delle popolazioni che in tante parti del mondo sono vittime innocenti dei conflitti. +++ Mariji zaupam stisko in bolečine ljudstev, ki so v mnogih predelih sveta nedolžne žrtve vojn.

02. 10. 2016 Dialogare e pregare per tutti: questi sono i nostri mezzi per far sorgere amore e pace dove c'è odio, e perdono dove c'è offesa. +++ Dialog in molitev za vse: to so naša sredstva, da prinesemo ljubezen in mir tja, kjer je sovraštvo, in odpuščanje, kjer je žalitev.

06. 10. 2016 Il dialogo ecumenico e interreligioso non è un lusso, ma è qualcosa di cui il mondo, ferito da conflitti e divisioni, ha sempre più bisogno.

02. 10. 2016 Il Signore, che crea l'armonia delle differenze, custodisca sempre queste amate terre del Caucaso.

02. 10. 2016 Dio cambia il mondo cambiando i nostri cuori. Quando trova un cuore aperto e fiducioso, lì può compiere meraviglie.

01. 10. 2016 Le persone povere e deboli sono la carne di Cristo, che interpella i cristiani di ogni confessione.

01. 10. 2016 Dio non si conosce con pensieri alti e tanto studio, ma con la piccolezza di un cuore umile e fiducioso.

30. 9. 2016 Signore Gesù, stendi l'ombra della tua croce sui popoli in guerra: imparino la via della riconciliazione, del dialogo e del perdono.

Župnija Strunjan                                                                                Strunjan 141, 6230 Portorož, T.

05-678.20.05                                                                                           E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik T. 030-415.222                                               E: bojanmiro@yahoo.com