VI/40 Če bi imeli vero kakor gorčično zrno…Lk 17, 5-10

VI/40                                                                                                                       2. 10. 2016

Če bi imeli vero kakor gorčično zrno…Lk 17, 5-10

Se aveste fede quanto un granello di senape

Lc 17,5-10

BIRMA ali POTRDITEV V VERI. 1.

Misel papeža Frančiška pri avdienci dne 29. 1. 2014.

Birmo ali potrditev v veri je treba vzeti kot nadaljevanje krsta. Z njim je neločljivo povezana. Ta dva zakramenta tvorita skupaj z Evharistijo en sam odrešenjski dogodek, ki mu pravimo uvajanje v krščanstvo. Z njim smo vcepljeni v Jezusa Kristusa, ki je umrl in vstal; postanemo novi človek in udje Cerkve. Zaradi tega so se prvotno ti trije zakramenti delili skupaj na koncu katehumenata, navadno pri velikonočni vigiliji. S tem so zapečatili pot uvajanja in postopno vključitev v krščansko skupnost, kar je včasih trajalo tudi nekaj let. Postopoma so prišli do krsta, nato do birme in evharistije.

Navadno govorimo o “birmi”, kar pomeni “potrditev”, a tudi o krizmi - “maziljenju”, saj nas olje - “sveta krizma” v moči Duha upodobi v Jezusa Kristusa, ki je edini “maziljeni”, “Mesija”, Božji Sveti. Beseda “potrditev” nas spomni, da ta zakrament prinaša rast v krstni milosti: močneje nas poveže s Kristusom; dopolni našo vez s Cerkvijo; podeli nam posebno moč Svetega Duha, da bi širili in branili vero, izpovedovali Kristusovo ime in se nikoli ne sramovali njegovega križa (prim. KKC, št. 1303).

Zato je pomembno skrbeti, da naši otroci, naša mladina prejme ta zakrament. Vsi skrbimo, da jih krstimo, in to je prav. A morda ne poskrbimo prav toliko, da bi bili birmani. Tako ostanejo na pol poti in ne prejmejo Svetega Duha, ki je tolikšnega pomena v krščanskem življenju. Podeli nam namreč moč, da gremo naprej. Pomislimo vsak zase: ali resnično skrbimo, da naši otroci, naši mladi prejmejo birmo? To je pomembno, zelo pomembno! In če imate doma otroke, mlade, ki še niso birmani, in so že v letih za to, storite vse, kar je v vaši moči, da bodo z uvajanjem v krščanstvo prišli do konca in prejeli moč Svetega Duha. To je pomembno!

Vsekakor je pomembno najprej nuditi dobro pripravo v prizadeva-nju, da jih privedete do osebne odločitve za vero v Kristusa in v njih prebudite čut pripadnosti Cerkvi.

NE /DO 2

27. NEDELJA - ROŽNOVENSKA XXVII DELL'ANNO – ROSARIO

sv. Angeli Varuhi

+ Luis G. Mendez e preghiera alla Madonna per i figli

PO /LU 3

sv. Gerard, Kandida

v čast MB za zdravje

TO /MA 4

sv. Frančišek Asiški, Avrea (Zlatka)

+ Ernest in Angela

SR /ME 5

sv. Marija Favstina Kowalska, Flora

v čast MB

ČE /GI 6

sv. Bruno, Fides

+ Franko Jakus

PE /VE 7

sv. Rožnovenska Mati Božja, Justina

+ Boris Štoka (30. dan)

SO /SA 8

sv. Benedikta, Tajda

+ Ana in Anton Novak

NE /DO 9

28. NEDELJA – BIRMA

XXVII DELL'ANNO - CRESIMA

sv. Dionizij in tovariši

+ don Emilio Stolfa

* BIRMA V STRUNJANU. Prihodnjo nedeljo pri maši ob 10. uri bo naš škof Jurij podelil zakrament svete birme šestim mladim. To so: Lea, Tina, Maria Monica, Žan, Mitjan, Zala. S temi mladimi, z njihovimi družinami se vsa župnija veseli in z zaupanjem kliče: Pridi, Sveti Duh!

* BIRMANSKA DEVETDNEVNICA. Po vzoru prve Cerkve, ki se je pripravljala na prihod Svetega Duha, smo v petek začeli devetdnevno pripravo na birmo, na naše letošnje binkošti. Vsi se čutimo odgovorne. Zato se povezujemo v prošnjo za veliki Dar. Še vedno iščemo »skrite botre«, ki prevzamejo nalogo, da bodo te mlade še naprej spremljali z molitvijo. Ob pravih botrih je njihova vloga zelo pomembna. Spada v tisto poslanstvo starejših, ki ga papež Frančišek izrazi z dvema besedama: molitev in pričevanje.

* TEDEN ZA ŽIVLJENJE z geslom »Ti si moje zavetje, moje vse v deželi živih« (Ps 142,6) je od 2. do 9. oktobra. V mladih (in vseh nas) želi spodbuditi zaupanje v življenje.

VEROUČNI URNIK ZA 2016/17

1. razr. ponedeljek ob 17.00

6. razr. torek ob 15.30

2. razr. petek ob 17.00

7. razr. ponedeljek ob 16.15

3. razr. ponedeljek ob 16.15

8. razr. ponedeljek ob 16.15

4. razr. ponedeljek ob 15.30

9. razr. sreda ob 16.15

5. razr. ponedeljek ob 15.30

MLADI petek ob 19.00 /20.00

Pridi, Sveti Duh,

napolni srca

svojih vernih,

vžgi v njih

ogenj

svoje ljubezni.

Cerkev v Strunjanu vztraja v molitvi

29. 9. 2016 Il Signore ha affidato agli arcangeli il compito di difendere gli esseri umani. +++ Gospod je nadangelom zaupal nalogo, da branijo človeška bitja.

28. 9. 2016 Che bello sarebbe lasciare il mondo migliore di come l’abbiamo trovato!

+++ Kako lepo bi bilo , ko bi zapustili svet boljši, kot smo ga našli!

27. 9. 2016 Promuoviamo un turismo sostenibile, che porti sviluppo e incontro con le popolazioni locali, ed eviti ogni sorta di discriminazione. +++ Pospešujmo zdrav tu-rizem, ki vodi v razvoj in v srečanje s krajevnimi ljudstvi in se izogiba vsaki obliki diskriminacije.

26. 9. 2016 Nel fratello che aiutiamo riconosciamo il volto di Dio che nessuno può ve-dere. +++ V bratu, ki mu pomagamo, prepoznajmo obličje Boga, ki ga nihče ne more videti.

25. 9. 2016 Il mondo ha bisogno di segni concreti di solidarietà, soprattutto davanti alla tentazione dell’indifferenza. +++ Svet potrebuje konkretna znamenja solidarnosti predvsem pred skušnjavo brezbrižnosti.

24. 9. 2016 Camminiamo insieme prendendo-ci cura l’uno dell’altro e anche del creato, nos-tra casa comune. +++ Hodimo skupaj in skrbimo drug za drugega in skrbimo tudi za stvarstvo, ki je naš skupni dom.

Župnija Strunjan                                                                       Strunjan 141, 6230 Portorož,

T. 05-678.20.05                                                                              E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik T. 030-415.222                                     E: bojanmiro@yahoo.com