VI/29 LE ENO JE POTREBNO (Lk 10,38-48)

VI/29                                                                                                                                                                       17. 7. 2016

LE

ENO

JE POTRE-

BNO

(Lk 10,38-48)

UNA SOLA

E' LA

COSA

DI CUI

C'E'

BISOGNO

(Lc 10,38-48)

SKUPAJ ZA EVROPO (2)

300 duhovnih gibanj iz različnih krščanskih Cerkva se je od 30. junija do 2. julija zbralo v Münchnu, da bi z besedo in dejanji pokazalo zavzetost, kako Evropi vrniti dušo. Geslo treh dni je bilo »Srečanje, sprava, prihodnost«. Papež Frančišek je dogajanje ovrednotil s svojim sporočilom. Tu je še 2. del.

Med nebom in zemljo
»Zgodovina Evrope je zgodovina stalnega srečevanja med nebom in zemljo. Nebo predstavlja odprtost za transcendentno, za Boga, kar je od vedno zaznamovalo evropskega človeka; zemlja pa predstavlja njegovo praktično in konkretno zmožnost pristopanja k situacijam in problemom.« Tudi krščanske skupnosti in gibanja, ki so nastali v Evropi, so po papeževih besedah prinašalci raznovrstnih karizem, ki jih je treba dati na razpolago.

Srečanje Skupaj za Evropo predstavlja kohezivno moč z jasnim ciljem, da je namreč treba osnovne krščanske vrednote spremeniti v konkretne odgovore na izzive te celine v krizi. »Vaš življenjski stil temelji na vzajemni ljubezni, ki se živi v evangeljski radikalnosti. Kultura vzajemnosti pomeni medsebojno soočanje, spoštovanje, sprejemanje, podpiranje in bližino. Pomeni ceniti različnost karizem, in sicer na način, ki vodi proti enosti in jo bogati. Kristusova navzočnost med vami, prosojna in otipljiva, je pričevanje, ki zbuja verovanje.«

»Vsaka pristna edinost živi iz bogastva raznovrstnosti, ki jo sestavljajo – kakor družina, ki je toliko bolj združena, koliko bolj je vsak od njenih članov lahko brez bojazni to, kar je. Če vsa Evropa želi biti družina narodov,« je jasen papež Frančišek, »naj v središče postavi človeško osebo, naj je odprta in sprejemajoča celina, naj nadaljuje z uresničevanjem načinov sodelovanja, ki ni samo ekonomsko, ampak tudi socialno in kulturno.«

Skupaj, da bi evangelij obrodil sadove
Bog vedno prinaša novosti. »Koliko krat ste to že doživeli v življenju! Ali smo tudi danes odprti za njegova presenečenja? Vi, ki ste pogumno odgovorili na Gospodov klic, ste poklicani pokazati njegovo novost v življenju in na ta način pomagati, da evangelij obrodi sadove, ki klijejo iz krščanskih korenin in ki že dva tisoč let hranijo Evropo. Tako bodo obrodili še večje sadove. Spodbuja, naj ohranjajo svežino svojih karizem, svoj »skupaj« pa živ. Njihovi domovi, skupnosti in mesta naj so »laboratoriji občestva, prijateljstva in bratstva, zmožni povezovanja in odprti za ves svet«.

Skupaj za Evropo je po papeževem prepričanju danes potrebno bolj kot kdaj koli. »V Evropi z mnogimi narodi ste priče, da smo otroci enega Očeta, med seboj pa bratje in sestre. Ste seme dragocenega upanja, da bi Evropa ponovno odkrila svojo poklicanost – prispevati k edinosti vseh.«

NE /DO 17

17. NEDELJA MED LETOM XVII DOMENICA DELL'ANNO

sv. Krištof – Krištofova nedelja

+ Ana in Alojz Hočevar

* PRIPRAVE NA PRAZNIK MARIJINEGA PRIKAZANJA. 14. in 15. avgust je že polnih pet stoletij za Strunjan največji dan. Sem so prihajali in še vedno prihajajo na božjo pot romarji od vsepovsod. Da bi se na ta dogodek lepo pripravili, smo že imeli prvi posvet. Naj nas pri sprejemanju romarjev in gostov vodi Marijin način. V vsem bodimo ena duša in eno srce.

* FATIMSKA ROMARICA V STRUNJANU: 17. AVGUSTA. Za našo Slovenijo živimo čas izrednih milosti, ko verni ljudje po župnijah sprejemajo kip Romarice iz Fatime. Tudi nas čaka ta dogodek 17. avgusta od 8. do 18. ure. Podroben spored bomo še napravili. Za sedaj vemo, da bo sprejemu pred cerkvijo sledila ura molitve in sveta maša; nato čas za tiho molitev: ob 11. uri sveta maša v italijanskem jeziku skupaj z romarji iz Trsta (Škedenjska župnija). Nato bo čas za tiho molitev in še ura molitve za našo domovino ter ob 17.30 sveta maša in slovo.

* KRIŠTOFOVA NEDELJA. V nedeljo, 24. julija praznujemo Krištofovo nedeljo. Sv. Krištof velja za zavetnika popotnikov. MIVA, ki že od 1949 deluje kot misijonska organizacija skrbi za financiranje misijonskih vozil povsod po svetu. Misijonska vozila MIVE omogočajo misijonarjem dostop do oddaljenih vasi, medicinsko oskrbo, služijo kakor šolska vozila in še kaj. Tudi ob letošnjem blagoslovu vozil vabimo, naj darujemo 1 cent za vsak srečno prevoženi km. Bog povrni!

* SVETOVNI DAN MLADIH V KRAKOWU. Spremljamo mlade po poteh Poljske. Od 20. do 25. se v »kampu usmiljenja« shajajo po glavnih škofijah in se pripravljajo za Krakow, kjer bo 30. nočno bdenje s papežem Frančiškom in 31. zaključna maša.

10. 7. 2016. Le vacanze sono un momento per riposarsi, ma anche per rigenerarsi nello spirito, special-mente leggendo con più calma il Vangelo. +++ Počitnice so čas za počitek, a tudi za prenovitev duha, predvsem ko v miru prebiramo evangelij.

7. 7. 2016. In questo mese le mie udienze sono sospese, ma io non smetto di pregare per voi; e voi, per favore, pregate per me! +++ Ta mesec so moje avdijence prekinjene, a jaz ne neham moliti za vas; vi pa, prosim, molite zame!

5. 7. 2016. Uniamo le forze, a tutti i livelli, per far sì che la pace nel-l’amata Siria sia possibile! +++ Združimo moči na vseh področjih, da bo omogočen mir v ljubljeni Siriji!

3. 7. 2016. Amare e perdonare come Dio ama e perdona. Questo è un programma di vita che non può conoscere interruzioni o ecce-zioni. +++ Ljubiti in odpuščati, kakor ljubi in odpušča Bog. To je program življenja, ki ne prenese prekinitev ali izjem.

Naj naša Krištofova nedelja odmeva do Afrike!

Župnija Strunjan,                                                                                                Strunjan 141, 6230 Portorož

T. 05-678.20.05

E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik 030-415.222                                                               E: bojanmiro@yahoo.com