VI/28 Kdo je moj bližnji? (Lk 10,25-37)

VI/28                                                                                                                                                               10. 7. 2016

Kdo je moj bližnji?

(Lk 10,25-37)

Chi è

il mio prossimo? (Lc 10,25-37)

SKUPAJ ZA EVROPO

Tri dni (30. junij - 2. julij) smo z zanimanjem spremljali dogajanje v Münchnu. Imeli smo tudi zastopstvo iz Strunjana! 300 duhovnih gibanj iz različnih krščanskih Cerkva se je že četrtič v petnajstih letih zbralo, da bi z besedo in dejanji pokazalo zavzetost, kako Evropi vrniti dušo. Vodilo treh dni je bilo »Srečanje, sprava, prihodnost«. Papež Frančišek je dogajanje ovrednotil s svojim sporočilom, ki ga lahko posredujemo v dveh delih, danes in prihodnjič.

Čas, da stopimo skupaj
»Imate prav. Čas je, da stopimo skupaj, da bi tako s pravim evropskim duhom pristopili k problematikam našega časa,« zatrdi papež na začetku video sporočila. Poleg vidnih zidov, se krepijo tudi tisti nevidni, ki hočejo razdeliti to celino. To so zidovi, ki se dvigujejo v srcih oseb. Zidovi, zgrajeni iz strahu in agresivnosti, pomanjkanja sočutja do oseb drugačnega izvora ali verskega prepričanja. Zidovi političnega in ekonomskega egoizma, ki so brez spoštovanja do življenja in dostojanstva vsake osebe.

Evropa mora premisliti o svoji krščanski dediščini
Frančišek izpostavi, da se Evropa nahaja v kompleksnem svetu, ki je vedno bolj globaliziran in zato vedno manj evrocentričen. Če prepoznavamo te epohalne problematike, moramo imeti tudi pogum in reči, da potrebujemo spremembo. »Evropa je poklicana k premisleku in se mora vprašati, ali njena neizmerna dediščina, ki je pretežno krščanska, spada v muzej ali pa je še vedno zmožna navdihovati kulturo in svoje zaklade nuditi vsemu človeštvu.« Udeleženci srečanja so se zbrali, da bi skupaj pristopili k tem odprtim izzivom v Evropi ter na svetlo postavili pričevanja o civilni družbi, ki kakor mreža deluje za sprejemanje najšibkejših, za solidarnost in za izgrajevanje mostov, da bi se tako presegli konflikti.

(se nadaljuje)

NE /DO 10

15. NEDELJA MED LETOM XV DOMENICA DELL'ANNO

sv. Amalija, Antonij Pečerski

+ Boris Jakulin

PO /LU 11

sv. Benedikt zavetnik Evrope, Olga Kijevska.

+ Marija Valentin

TO /MA 12

sv. Mohor in Fortunat

v čast MB za zdravje

SR /ME 13

sv. Henrik, Klelija

+ Brian Robert Goodfellow

ČE /GI 14

sv. Kamil, Deusdedit (Bogdan)

+ Marija in Franc Fičur

PE /VE 15

sv. Bonaventura, Vladimir Kijevski

ČEČŠENJE NAJSVETEJŠEGA /SPOVED

za žive in pokojne Škerjanec-Festin

SO /SA 16

Karmelska Mati Božja, Elvira

+ Zalka Ščuka

NE /DO 17

16. NEDELJA MED LETOM XVI DOMENICA DELL'ANNO

sv. Aleš, Apolinarij

Ringraziamento e supplica a Maria Santissima ZA ŽUPLJANE /PER I PARROCCHIANI

* PRIPRAVE NA PRAZNIK MARIJINEGA PRIKAZANJA. 14. in 15. avgust je že polnih pet stoletij za Strunjan največji dan. Na božjo pot so prihajali in prihajajo k nam od vsepovsod. Prav je, da se na ta praznik lepo pripravimo. Zato smo s člani Župnijskega pastoralnega in Gospodarskega sveta domenjeni, da se srečamo na posvetu v sredo, 13. julija ob 19.30. Vabimo vse, ki bi lahko posredovali predloge, pobude in spodbude; predvsem tiste, ki so pripravljeni zavihati rokave in sprejeti konkretne naloge.

* FATIMSKA ROMARICA V STRUNJANU: 17. AVGUSTA. Že lep čas so cerkve po Sloveniji deležne posebnih milosti, ko sprejmejo kip Romarice iz Fatime. Tudi nas čaka ta dogodek in tudi o tem se bomo pogovarjali na srečanju ŽPS in ŽGS: kako pripraviti ta dogodek ter o sporedu za tistih nekaj ur njenega obiska. Zaenkrat je predvidena sveta maša ob 8. uri (običajna ura za vse obiskovalce) ter ob 11. za romarje iz Trsta (Škedenjska župnija).

* DUHOVNA SREČANJA. Dva poletna meseca sta prekratka za vse, kar bi radi storili. Ne prezrimo, da nudita možnost za duhovna srečanja, ki pomagajo naši rasti. Prav je, da se pozanimamo in se tudi odločimo. Pred nami je kratek duhovni vikend, 9. in 10. julija v Planini. Še je čas, da se priglasimo in preživimo dva dneva skupaj z ljudmi, ki verujejo, da sta edinost in mir mogoča, da je medsebojna ljubezen most do vsake različnosti in pot, na kateri se uresničimo tudi kot posamezniki a le, če smo dar drug za drugega. Prisrčno vabljeni!

5. 7. 2016. Uniamo le forze, a tutti i livelli, per far sì che la pace nel-l’amata Siria sia possibile! +++ Združimo moči na vseh področjih, da bo omogočen mir v ljubljeni Siriji!

4. 7. 2016. L’estate dà a molti un’occasione di riposo. E’ un tempo fa-vorevole anche per curare le relazioni umane. +++ Poletje nudi mno-gim možnost za počitek. To je primeren čas tudi za negovanje odnosov med ljudmi.

3. 7. 2016. Amare e perdonare come Dio ama e perdona. Questo è un programma di vita che non può conoscere interruzioni o ecce-zioni. +++ Ljubiti in odpuščati, kakor ljubi in odpušča Bog. To je program življenja, ki ne prenese prekinitev ali izjem.

2. 7. 2016. La vera gioia che si sperimenta nella famiglia non è casu-ale ed effimera, ma fondata e stabile. +++ Pravo veselje, ki ga doživlja-mo v družini ni slučajno ali površno in minljivo, ampak utemeljeno in trajno.

1. 7. 2016. Oggi, nel mondo del lavoro, è urgente educare a percor-rere la strada, luminosa e impegnativa, dell’onestà. +++ Danes je potrebno, da se na področju dela vzgaja, kako iti napredovati na poti pošte-nja, ki je sijajna in zahtevna.

V sredo je papež Frančišek sprejel z velikim veseljem skupino ubogih. 'Naj bo kakršno koli vaše stanje, vaša zgodovina, nas Jezus zbira okrog sebe. On sprejema vsakogar takšnega, kakršen je. V njem smo si bratje… Molite za tiste, ki so krivi za vaše uboštvo!'

Župnija Strunjan,                                                                                      Strunjan 141, 6230 Portorož

T. 05-678.20.05

E: zupnija.strunjan@rkc.si