VI/25 Kdo je zame Jezus… in kdo sem jaz kot njegov učenec?

STRUNJANA MADONNA DI STRUGNANO

VI/25                                                                                                                                             19. 6. 2016

Kdo je zame Jezus… in kdo sem jaz kot njegov učenec? (Lk 9,18-24)

Chi è per me Gesù… e chi sono io come suo discepolo? (Lc 9,18-24)

ČLOVEŠTVO NAJ PREVZAME ODGOVORNOST

ZA LAKOTO IN ŽEJO SVOJIH BRATOV

To je želja in naročilo papeža Frančiška, ko se je 13. junija udeležil zasedanja Izvršnega odbora Svetovnega prehrambe-nega programa (WFP). Tu je le delček njegovega govora.

»Lakota ne sme postati nekaj naravnega. Treba je odstraniti birokracijo od pomoči lačnim v svetu.« Preden je stopil v dvorano, se je ustavil pred 'zidom spomina', kjer so imena tistih, ki so pla-čali z lastnim življenjem služenje lačnim v svetu. Molil je, da »sredi kompleksnih dogajanj ne zmanjka kruha lačnim«.

Med govorom je opozoril, kako smo v svetu hiperkomunikacije v nevarnosti, da nam ob preobilju sporočil beda postane nekaj 'naravnega'. »Ob tako številnih slikah, ki pridejo do nas, vidimo trpljenje, a se ga ne dotaknemo, slišimo jokanje, a ga ne potolažimo, vidimo žejo, a je ne potešimo. Na ta način pogosto posta-nemo del neke vesti, ki jo bo v kratkem zamenjala druga. Medtem ko se vesti menjavajo, trpljenje, lakota in žeja se ne spre-menijo, pač pa ostanejo.

Danes ne smemo biti zadovoljni samo zato, ker poznamo stanje mnogih naših bratov. Statistike nas ne nasitijo. Ni dovolj, da obstanemo pri obsežnih analizah in se potapljamo v dolgih razpravah ter neprestano ponavljamo stvari, ki jih že vsi poznajo. Treba je 'de-naturalizirati' bedo in prenehati s tem, da jo imamo zgolj za podatek med mnogimi podatki. Zakaj? Ker beda ima obraz: obraz otroka, obraz družine, obraz mladih in starih. Obraz manjkajoče priložnosti za delo mnogih ljudi, obraz beguncev, zapuščenih ali uničenih domov.

Lakoto mnogih ljudi ne smemo jemati kot nekaj 'naravnega', (…) kot sad slepe usode, spričo katere ne moremo ničesar. Ko beda nima obraza, utegnemo podleči skušnjavi ter začnemo govoriti in razpravljati o 'lakoti', o 'prehrani', o 'nasilju', a pustimo ob strani določeno osebo, ki še vedno trka na naša vrata. Ko zmanjka obrazov in zgodb, se življenja začnejo spreminjati v številke in sčasoma pademo v nevarnost da birokratiziramo trpljenje drugih. Birokracije se ukvarjajo z listinami (…), sočutje pa me prisili, da pokleknem pred osebami.«

NE /DO 19

13. NEDELJA MED LETOM XIII DOMENICA DELL'ANNO

sv. Jožef Marija Escriva, Virgilij

+ V ČAST MB ZA DOMOVINO

* DAN DRŽAVNOSTI. Srebrni jubilej naše slovenske države, ki ga obhajamo 25. junija, nas zavezuje, da zavzeto molimo in delamo, da naša država postane to, kar je zapisano v Božjem načrtu – v dobrobit vseh. Doma si znova preberimo pismo slovenskih škofov za to priložnost in molimo za domovino. V cerkvi je v teh dneh devetdnevnica. Danes in v nedeljo pa pri maši zapojemo slovensko himno.

* SREČELOV ob zaključku veroučnega leta smo namenili za pomoč otrokom v Siriji in Iraku. Obrodil je 354,90 evrov. Hvala!

* DRUŽINE. Tudi v počitnicah ostanimo zvesti vsakdanji molitvi in nedeljski maši ter si vzemimo čas drug za drugega!

* VSE PRAVOSLAVNI KONCIL na Kreti od 19. do 26. junija. Zadnji trenutek so odpovedale udeležbo Bolgarska, Georgijska, Antiohijska in Ruska Cerkev. Zares zgodovinski dogodek, saj od leta 787 se Cerkve Vzhoda niso več zbrale, da bi skupaj razmislile, kako v sedanji čas prenesti večni evangelij Jezusa Kristusa. Skupaj s pravoslavnimi brati, zaupajmo to pomembno delo Sv. Duhu in ga prosimo za luč in moč, da ta zgodovinski korak pomaga k uresničitvi Jezusove prošnje: Naj bodo vsi eno.

* SKUPAJ ZA EVROPO. Kongres s tem geslom bo 30. junija in 1. julija v Münchnu. Program se razvije v treh točkah: Srečanje, Sprava, Prihodnost. Zadnji dan, v soboto, 2. julija je odprt vsem. Kdor želi s svojo navzočnostjo v soboto, 2. julija, prispevati, da Evropa postane bolj družina, naj se prijavi. Cena potovanja 27 evrov.

* DUHOVNO SREČANJE za posameznike in družine bo 9. in 10. julija v Planini. Prisrčno vabljeni!

MOLITEV

ZA

MOJO

SLOVENIJO

Bog, naš Stvarnik! / Zahvaljujemo se Ti za raj pod Triglavom, / za našo državo Slovenijo, doma, v zamejstvu in po svetu! / Hvala, da si nam podaril ta čudoviti košček zemlje. / Našim prednikom si razodel svojega Sina Jezusa Kristusa in sklenil zavezo z nami. / Vera nam je omogočala, / da smo preživeli na tem križišču / slovanskih, romanskih in germanskih narodov. / Na pot skozi zgodovino si nam pošiljal / duhovnike, preroke in mučence, može, žene, / matere in očete, kulturne in druge javne delavce. / Številni so s svojo krvjo napojili zemljo, / da bi naša država pognala nove korenine. / Njihove priprošnje in varstvo Matere Marije, / Kraljice narodov ter naše zavetnice, nam utrjujejo vero, / da ostajaš z nami tudi v preizkušnjah / sodobnega globalnega sveta. / Tvoj Sveti Duh nas tudi danes razsvetljuje in vodi. / Utrjuj našo vero, blagoslavljaj družine, / opogumljaj mlade in podpiraj trpeče. / Vodi žene in može, posebej voditelje, da bodo složno iskali / pota pravičnosti, miru in spoštovanja. / Naj nas povezuje Tvoja ljubezen / in nam utrjuje upanje v zmago dobrega. / Naj se sestrstvo in bratstvo vseh ljudi dobre volje / dopolni pri Vstalem Gospodu v nebeškem Jeruzalemu! / Amen. Izdala Slovenska škofovska konferenca

Il futuro di un popolo suppone necessaria-mente l’incontro fecondo tra i giovani e gli anziani. +++ Prihodnost naroda nujno predpostavlja plodonosno srečanje med mladimi in starimi.

Župnija Strunjan,                                                                                    Strunjan 141, 6230 Portorož

T. 05-678.20.05                                                                                        E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik 030-415.222                                                     E: bojanmiro@yahoo.com