VIII/10 Gorečnost za tvojo hišo me použiva

VIII/10 - 4.3.2018

»Gorečnost za tvojo hišo me použiva«

»Lo zelo per la tua casa mi divorerà«

Jn/Gv 2,13-25

»Ker se bo krivičnost povečala, se bo ljubezen pri mnogih ohladila« (Mt 24,12)

iz Poslanice papeža Frančiška za postni čas 2018

3. Ledeno srce
Dante Alighieri v svojem opisu pekla predstavlja hudiča, sedečega na ledenem prestolu, kjer prebiva v ledu zadušene ljubezni. Vprašajmo se torej, kako se v nas dejavna ljubezen ohladi? Kateri znaki kažejo tveganje za ugasnitve ljubezni?

Dejavno ljubezen v prvi vrsti ugasne pohlep po denarju, »ki je korenina vsega zla«. Sledi zavrnitev Boga, da pri njem ne iščemo tolažbe. To pomeni, da raje kot podporo Bože Besede in zakramentov izberemo potrtost. Vse to se spreminja v nasilje do tistih, ki ogrožajo našo »varnost«: nerojeno življenje, oboleli starostnik, popotnik, tujec, pa tudi bližnji, ki se ne ujema z našimi pričakovanji.

Tudi stvarstvo je tiha priča te ohlajene dejavne ljubezni: zemlja je zastrupljena z odpadki nemarnosti in dobičkaželjnosti; morja, tudi onesnažena, morajo žal prekriti ostanke tolikih brodolomov prisilnih migracij; nebo, ki v Božjem načrtu njemu poje slavo, je razbrazdano od strojev, ki dežujejo smrtonosna sredstva.

Ljubezen se ohlaja tudi po naših skupnostih. V apostolski spodbudi Veselje evangelija sem skušal opisati najočitnejša znamenja pomanjkanja ljubezni: sebična naveličanost, jalov pesimizem, skušnjava po osamitvi, vpletenost v nenehne »bratomorne vojne«, posvetna miselnost, ki vodi v ukvarjanje z navideznim ter zmanjševanje misijonarske gorečnosti.

(se nadaljuje)

3. POSTNA NEDELJA

TERZA DOM. DI QUARESIMA

+ Anna Zigante (anniversario)

PO /LU      5

4. POSTNA NEDELJA

QUARTA DOM. DI QUARESIMA

+ Maria e Frane Prodan

* DRUŽINE PRVOOBHAJANCEV imajo danes po maši ob 10.00 srečanje priprave na prvo spoved, ki bo v petek 23. marca. Zanimivo, s kakšnim občutkom malčki razlikujejo dobro od zla; kako znajo prisluhniti notranjemu glasu, ki mu pravimo vest. Po njej nam govori dobri Bog.

* STARŠI otrok 4., 5. in 6. razreda imajo srečanje v sredo 21. marca ob 19.00.

* STARŠI BIRMANCEV imajo srečanje v sredo, 28. marca ob 19.00.

* BIRMANCI, ki so bili včeraj zadržani in niso mogli na duhovno obnovo, imajo dodatno možnost ta petek in soboto v župniji Jarše. Za rast in zorenje otrok je velikega pomena, ko starši prisluhnejo njihovim doživetjem. Zato bo dobrodošel čas, ki ga boste v družini posvetili poslušanju, kaj vam po vašem otroku prinaša včerajšnja duhovno bogata sobota. Tudi župnijska skupnost si prizadeva, da bi dobro, ki ga otroci dobijo, bilo okrepljeno. Spremljajmo jih z molitvijo.

* POSTNI ČAS vabi k trem pomembnim dejanjem: post (odpoved v hrani), molitev in miloščina (pomoč bližnjemu v potrebi). To so zunanja znamenja notranjega procesa spreobrnjenja v moči evangelija. Prvo (post) se izrazi s prikrajšanjem tudi potrebnim a ne nujnim stvarem. Molitvi, ki je kot zrak za pljuča, se lahko posvetimo vsak trenutek. Morda nam prav pride križev pot doma ali v cerkvi (vsak petek po večerni maši in nedeljo na začetku maše). Miloščina je odprta roka, ki jo ponudimo bratom v potrebi.

* KRIŽEV POT imamo vsak petek v postu po večerni maši. Ob nedeljah pa je letos sprememba. Začne se nekaj minut pred 10.00 in vsakokrat s tremi postajami križevega pota z izpovedmi otrok sledimo Jezusu v njegovem trpljenju in trpljenju človeštva. Vabljeni!

Naši škofje pri papežu Frančišku

1.3.2018

Najprej so zjutraj z njim somaševali. Pozneje jim je posvetil skoraj dve uri in jim pozorno prisluhnil. Zahvalili so se mu za pozornost do Cerkve v Sloveniji. Zanimali so ga najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočamo, npr. s sekularizacijo, nerešenimi vprašanji med Cerkvijo in državo, pomanjkanjem duhovnih poklicev, izzivom dela z mladimi v luči prihodnje sinode škofov ter podporo družinam in krščanskim zakoncem. Vesel je bil povabila, da obišče Slovenijo.

Vernikom, ki sledijo misijon po radiu Ognjišče je sporočil, da jim hoče biti blizu in jim »poslati moj blagoslov. Spomnite se, da je misijon Gospodov obisk; Bog trka na vaša vrata, na vrata vašega srca, na vrata vaše družine, na vrata vašega doma – Gospod vas pride obiskat. Odprite vrata: vrata srca, vrata družine, vrata doma. Gospod nam vedno ponudi kaj dobrega in to stori zastonj. Milost je namreč zastonjska Božja ljubezen.

Ne bojte se, odprite vaša srca, odprite vaše družine, odprite vaše domove. In videli boste, da vas bo sad močno osrečil.

Naj vas Gospod blagoslovi in vas Marija varuje.

Hvala in molite zame!

Župnija Strunjan                                          Strunjan 141, 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                             E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                               bojanmiro@yahoo.com