VIII/8 V puščavi je bil štirideset dni in satan ga je skušal

VIII/8     18. 2. 2018

V puščavi je bil štirideset dni in satan ga je skušal

Nel deserto rimase quaranta giorni, tentato da Satana

Mr/Mc 1,12-15

»Ker se bo krivičnost povečala, se bo ljubezen pri mnogih ohladila«

(Mt 24,12)

iz Poslanice papeža Frančiška za postni čas 2018

(V teh postnih nedeljah bodo na tej strani odlomki iz te poslanice)

Dragi bratje in sestre,

ponovno se bliža Gospodova velika noč! Božja previdnost nam za pripravo nanjo vsako leto ponuja postni čas, »zakramentalno znamenje našega spreobrnjenja«, ki naznanja in udejanja možnost vrnitve h Gospodu z vsem srcem in z vsem življenjem.

Tudi letos želim s to poslanico pomagati vsej Cerkvi živeti v veselju in resnici ta čas milosti. Prepustil se bom navdihu Jezusovih besed, ki jih beremo v evangeliju po Mateju:   (Mt 24,12).

To poved najdemo v govoru o koncu časov, ki ga je Jezus imel v Jeruzalemu, na Oljski gori, ravno tam, kjer se bo začelo njegovo trpljenje. Jezus odgovarja učencem in jim naznanja veliko stisko. Opisuje stanje, v katerem bi se lahko znašla skupnost vernikov: zaradi težkih dogodkov bodo vstali nekateri lažni preroki, ki bodo mnoge varali, tako da bodo v srcih ogrozili ljubezen, ki je središče vsega evangelija.

(se nadaljuje)

1. POSTNA NEDELJA

PRIMA DOM. DI QUARESIMA

+ Fedor Valentin (30. dan)                                    ZA ŽUPLJANE /PER I PARROCCHIANI

PO /LU      19

sv. Bonifacij, Konrad

V čast MB za razumevanje in zdravje                  v družini

TO /MA     20

sv. Frančišek in Jacinta

+ Frančiška Gubanec

SR /ME     21

sv. Peter Damiani, Irena

v čast MB za zdravje

ČE /GI       22

Sedež apostola Petra

v čast in po namenu MB

PE /VE      23

sv. Polikarp, Montan

v čast MB za varstvo otrok

sv. Matija, Sergij

+ Terezija Kokenberger

2. POSTNA NEDELJA

SECONDA DOM. DI QUARESIMA

+ Frančiška Gubanec                                    ZA ŽUPLJANE /PER I PARROCCHIANI

* POSTNI ČAS vabi k trem pomembnim dejanjem: post (odpoved v hrani), molitev in miloščina (pomoč bližnjemu v potrebi). To so zunanja znamenja notranjega procesa spreobrnjenja v moči evangelija. Prvo (post) se izrazi s prikrajšanjem tudi potrebnim a ne nujnim stvarem. Molitvi, ki je kot zrak za pljuča, se lahko posvetimo vsak trenutek. Morda nam prav pride križev pot doma ali v cerkvi (vsak petek po večerni maši). Miloščina je odprta roka, ki jo ponudimo bratom v potrebi.

* POSTNA POSTAVA. Cerkev za postni čas določa posebne oblike spokornosti. Strogi post je na pepelnico in na veliki petek. Ta dva dneva se le enkrat na dan do, sitega najemo in se zdržimo mesnih jedi. Strogi post veže od 18. leta do začetka 60. leta. Zdržek od mesnih jedi je na vse petke v letu. Zunaj postnega časa ga smemo zamenjati z drugim dobrim delom pokore ali ljubezni do bližnjega. Zdržek od mesnih jedi veže od izpolnjenega 14. leta. Kadar je praznik (cerkveni ali državni) na petek ali je kakšna slovesnost v družini (poroka, pogreb …), post in zdržek odpadeta.

* DAN MOLITVE IN POSTA ZA MIR. Papež Frančišek vabi, naj se pridružimo “posebnemu dnevu molitve in posta za mir, ki bo v petek, 23. februarja. Ta dan darujmo predvsem za narode Demokratične Republike Konga in Južnega Sudana.” Povabil je tudi brate in sestre nekatoličane in nekristjane, naj se nam pridružijo tako, kakor sami sodijo, da je prav. “Nebeški Oče vedno posluša svoje otroke, ki k Njemu vpijejo v bolečini in stiski, zdravi potrta srca in celi njihove rane.” Papež je vsem namenil ta klic, da bi se vsakdo v svoji vesti pred Bogom vprašal: “Kaj lahko jaz storim za mir?” Za gotovo lahko molimo. A ne samo to. Vsakdo lahko konkretno nasilju reče “ne”, v kolikor je to odvisno od njega ali od nje. Zmage namreč, ki jih izvojuje nasilje, so lažne zmage, ko pa delamo za mir, prinaša dobro vsem! Povabilu papeža Frančiška se pridružimo z molitvijo in postom tako po naših družinah kot v cerkvi!

* KVATRE. Prihodnjo nedeljo namenimo molitev in dar našim semeniščem

Spreobrni se in veruj evangeliju!

Convertiti e credi al Vangelo!

V teh besedah se krije Jezusovo povabilo k molitvi, miloščini (dobrim delom) in postu. Naj nas vodijo skozi postni čas v dobro posameznika in skupnosti.

► 15.2.2018.   Nella vita sperimentiamo la tenerezza di Dio, che nella nostra quotidianità ci salva amorevolmente dal peccato, dalla paura e dall’angoscia.    +++   V življenju izkušamo nežnost Boga, ki nas v naši vsakdanjosti ljubeče rešuje greha, strahu in stiske.

► 14.2.2018.   Chi confessa i suoi peccati con umiltà e sincerità, riceve il perdono e ritrova di nuovo l’unione con Dio e con i fratelli.   +++   Kdor se ponižno in iskreno spove svojih grehov, prejme odpuščanje in znova najde povezanost z Bogom in z brati.

► 13.2.2018.   Per trasmettere la fede abbiamo bisogno dello Spirito Santo, da soli non possiamo.   +++   Če hočemo prenesti vero, potrebujemo Svetega Duha. Sami tega ne zmoremo.

► 8.2.2018.   Non possiamo rimanere in silenzio davanti alla sofferenza di milioni di persone la cui dignità è ferita.   +++   Ne moremo molčati spričo trpljenja milijonov ljudi, čigar dostojanstvo je ranjeno.

Župnija Strunjan                                   Strunjan 141, 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                      E: zupnija.strunjan@rkc.si