VII/54 Silno se veselim v Gospodu, moja duša se raduje v mojem Bogu.

VII/51                                                                                                     17. 12. 2017

Silno se veselim v Gospodu, moja duša se raduje v mojem Bogu.

Iz 61, 10

POT VESELJA

Tretja adventna nedelja priprave na Jezusov prihod vabi k veselju. Človeško srce si želi veselja. Vsi si želimo veselja, vsaka družina, vsak narod teži za srečo. Kristjan je poklican k veselju, ki prihaja iz Božje navzočnosti v našem življenju. Ni ga treba iskati drugje! Jezus je prišel in prinesel veselje za vse in za vselej. Gre za srečo, ki je resnična, že otipljiva. Saj je sam Jezus veselje in z njim je veselje doma. On živi, je Vstali in deluje za nas in med nami predvsem po Besedi in Zakramentih.

Vsi krščeni, otroci Cerkve, smo poklicani, da vedno znova sprejmemo Božjo navzočnost med nami in da še drugim pomagamo, da jo odkrijejo. Gre za prelepo poslanstvo, podobno Janezu Krstniku: usmerjati ljudi h Kristusu, ker je tisti cilj, h kateremu teži človeško srce, ko išče veselje in srečo.

Sv. Pavel pa nam pokaže pogoje, kako postati “misijonarji veselja”: vztrajati v molitvi, vedno se zahvaljevati Bogu, slediti njegovemu Duhu, iskati dobro in zavračati zlo. Če to postane stil našega življenja, bo Veselo oznanilo prišlo v mnoge domove in pomagalo ljudem in družinam odkriti, da je v Jezusu zveličanje. V njem najdemo notranji mir in moč, ko se vsak dan soočimo z različnimi, celo z najtežjimi življenjskimi okoliščinami. Imeti vero ne pomeni, da ni težkih trenutkov, ampak pomeni moč, s katero se z njimi soočiš, računajoč, da nismo nikoli sami. Ta mir Bog da svojim otrokom.

S pogledom na bližajoči se božič nas Cerkev vabi k pričevanju, da Jezus ni osebnost iz preteklosti; On je Beseda Boga, ki danes še vedno razsvetljuje človekovo pot; njegova znamenja – Zakramenti – so izraz nežnosti, tolažbe in ljubezni Očeta do vsakega človeka. Devica Marija, “Vzrok našega veselja”, naj nam pomaga k vse večjemu veselju v Gospodu, ki prihaja, da nas reši neštetih notranjih in zunanjih zasužnjenosti.

papež Frančišek

TRETJA ADVENTNA.

TERZA DI AVVENTO

PER I PARROCCHIANI ZA ŽUPLJANE                  + Angel in Milka Koren

PO /LU      18

sv. Gacijan, Teotim

+ Nina, Ivan, Pina, Viktor

TO /MA      19

Sv. Urban, Anastazij

+ Andreja Kolenc

SR /ME      20

sv. Evgen, Zenon

v zahvalo za uspešno zdravljenje

ČE /GI       21

sv. Peter Kanizij, Temistok

+ Ivan, Štefanija in Češko

PE /VE      22

sv. Frančiškas Cabrini,                       Izrael

+ Ana in Anton Špeh; Zmaga Kumer

sv. Janez Kancij, Ivo

+ Milka Jereb

NE /DO      24

ČETRTA ADVENTNA.

QUARTA DI AVVENTO

SVETI VEČER /VEGLIA

+ Famiglia Delise

ZA ŽUPLJANE / PER I PARROCCHIANI

POLNOČNICA /DI MEZZANOTTE

Za našo domovino in družine

* ADVENT 2017. Pot adventa se nadaljuje, danes že s tretjo svečko. Prva je bila klic k čuječnosti, druga k skrbni pripravi poti, tretja nas napolnjuje z veseljem in vabi, naj to veselje delimo z drugimi. Na četrto, letos že sveti večer, prinesemo Jezuščka za blagoslov jaslic. Ta nedelja je kvatrna: molitev za duhovne poklice, dar za semenišča. Bog povrni!

* V ŠOLI NAŠIH OTROK. S svojimi prihranjenimi drobižki nam otroci sprašujejo vest in pomagajo da odpremo srca bratom v stiski. Naj tudi po nas svetu spregovori Dobrota!

* SPOVED je pogoj za lep božič. Posebna priložnost je jutri, ko je od 16.00 dalje med nami pater Slavko iz Pirana. Druge dni imamo priložnost pol ure pred mašo in kadar kdo potrka na vrata. V Piranu pri sv. Frančiški je vsak dan ob 7.30, v koprski stolnici pa vsak dan od 8.30 in od 17.30 dalje, Koper - Sv. Ana 17.00-18.00.

* OBISK IN BLAGOSLOV DOMOV je navadno med božičem in novim letom, ko so otroci prosti in se vključijo v 'Trikraljevsko akcijo' za otroke v misijonih. Tudi letos smo že v adventu na vratih naših domov. Konec tega tedna bosta na vrsti Dobrava (nad cesto) in del Ronka. HVALA!

* POLNOČNICA že v nedeljo ob 24.00! Program 'božičnice', ki se začne ob 23.30, nam pomaga vstopiti v božično skrivnost.

SPOVED – TOLAŽBA BOGA

Advent je balzam za naše rane, ko dopove našemu srcu, da Bog pozabi naše grehe in nas tolaži. Če se mu zaupamo s ponižnim in skesanim srcem, bo porušil pregrade zla, napolnil luknje naših pomanjkanj, izravnal hrapavost napuha in odprl pot za srečanje z njim … Prepogosto se bojimo tolažbe in rajši ostanemo v žalosti in zapuščenosti. Zakaj? Ker se v žalosti čutimo nekakšni protagonisti, pri tolažbi pa je na delu Sveti Duh. On nas tolaži in daje pogum, da stopimo ven iz sebe. On nas vodi k viru sleherne tolažbe, k Očetu. V tem je spreobrnjenje. Prosim vas, dovolite Gospodu, da vas potolaži! _____ papež Frančišek

► 13.12.2017.   Il cristiano è chiamato a impegnarsi concretamente nelle realtà terrene, illuminandole con la luce che viene da Dio.  +++  Kristjan je poklican, da konkretno poseže v zemeljske danosti ter jim prinaša luč, ki prihaja od Boga

► 12.12.2017.   Grazie a tutti voi che seguite @Pontifex che oggi compie cinque anni. Le reti sociali siano luoghi ricchi di umanità!  +++  Hvala vsem vam, ki sledite @Pontifex, ki danes dopolnjuje pet let. Naj bodo družbena omrežja prostori polni človeškosti.

► 10.12.2017.   Bisogna che l’azione politica sia posta veramente al servizio della persona umana, del bene comune e del rispetto del creato.  +++   Treba je, da se delo v politiki vedno bolj postavi v službo človeka, skupnega dobrega in spoštovanja stvarstva.

Župnija Strunjan                                              Strunjan 141, 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                 E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                                   bojanmiro@yahoo.com

T. 030 415 222