VII/48 »Lačen sem bil in ste mi dali jesti«

VII/48                                                                                                 26. 11. 2017

Ena sama družina na svetu, hrana za vse:  to je naša naloga.

»Lačen sem bil in ste mi dali jesti«

”Ho avuto fame e mi avete dato da mangiare”

Mt 25, 31-46

UBOGI

s papežem

za mizo

“Tu, v ubogih je Jezusova navzočnost … zato je v njih, v njihovi slabotnosti 'odrešenjska moč'. Čeprav so v očeh sveta malo vredni, nam odpirajo vrata v nebesa in so naš potni list za v raj.” Te besede papeža Frančiška v nedeljo pri maši, so postale vodilo, da je razglasil prvi SVETOVNI DAN UBOGIH, in se po molitvi Angelovega češčenja podal v Avlo Pavla VI. na kosilo s 1.500 ubogimi, ki živijo v potrebi. Tudi po drugih krajih v Rimu in drugje po svetu so bile tako pogrnjene mize. Frančišek se je najprej z molitvijo obrnil k gostom, med katerimi so bili tudi tisti, ki v dobrodelnih združenjih po svetu služijo ljudem v potrebi. Pred začetkom je takole pozdravil:

“Dobrodošli vsi! Skupaj se pripravimo na ta trenutek. Vsakdo od nas s srcem prepolnim dobre volje in prijateljstva do drugih, skupaj pristopimo h kosilu in si drug drugemu zaželimo najboljše. Sedaj pa prosimo Gospoda za blagoslov; naj blagoslovi to kosilo, naj blagoslovi tiste, ki so ga pripravili, naj blagoslovi vse nas, naj blagoslovi naša srca, naše družine, naše želje, naše življenje in naj nam podari zdravja in moči. Amen. (…) Naj pride blagoslov tudi do tistih, ki so za drugimi mizami po Rimu; Saj je Rim danes poln tega. Od tu pozdravimo z aplavzom vse.”

Torej ne le v Vatikanu in v Rimu, vsepovsod po svetu se je dogajalo nekaj podobnega: dan posvečen ubogim. Morda smo tudi sami sedeli za podobno mizo, čeprav v manjšem in skromnejšem obsegu in z večjo jasnostjo v sogovorniku (tokrat pomoči potrtebnem) razpoznali poteze Tistega, ki nam pravi: “Lačen sem bil…” Radi si to povejmo, saj na ta način širimo Dobro in lahko “okužimo” še druge.

KRISTUS KRALJ VESOLJ.

CRISTO RE DELL'UNIVERSO

+ Dragica Borštnar

PO /LU     27

sv. Virgil in Modest

v čast MB za zdravje v družini

TO /MA     28

sv. Berta, Katarina Lab.

+ Tanja Bandelj (obl.)

SR /ME     29

sv. Saturnin, Filomen

+ Maria e Giuseppe De Luca

ČE /GI       30

sv. Andrej ap., Mirokles

+ Anton in Zofija Lampret

PE /VE       1

sv. Marija Klementina, Nahum

+ Anton Buzečan, družini Poropat, Gallo

SO /SA       2

sv. Natalija, Bibijana

+ Katja Zugan in za blagoslov družini

NE /DO       3

1. ADVENTNA.

PRIMA DI AVVENTO

+ Dante e Marina Tuljak

* ZAKLJUČEK BOGOSLUŽNEGA LETA  IN ZAČETEK NOVEGA. Z nedeljo Kristusa Kralja zaključimo to, z adventom pa začnemo novo bogoslužno leto, ki nas najprej privede do jaslic. Znamenje tega začetka je adventni venec. Skupaj jih bomo izdelovali v petek, 1. decembra od 14.00 dalje v veroučni učilnici. Prisrčno vabljene družine z otroki! Blagoslovili jih bomo prihodnjo nedeljo pri sveti maši.

* TEDEN KARITAS od 27. 11. do 3. 12. z naslovom »Kje sem doma?« vabi, da odpremo oči, da bi v človeku, ki je v potrebi, prepoznali Jezusa, ki steguje roko ali trka na vrata našega srca. Dar pri maši v nedeljo namenimo za Karitas, ki pomaga 20.000 družinam. V sredo ob 20.00 ne pozabimo na Klic dobrote!

* SREČANJA: ŽPS 29. 11. ob 19.00; izdelava adventnih vencev 1. 12. ob 14.00; družine prvoobhajancev 3. 12. po maši.

* MIKLAVŽEVANJE. God svetega Miklavža je 6. decembra, naše priljubljeno miklavževanje bo letos v nedeljo 10. decembra po maši ob 10.00. Vse, ki se boste vključili v pripravljanje darov, vabimo v soboto, 9. 12. od 9.00 dalje. Ne pozabi: vsakdo je Miklavž!

* OBISK IN BLAGOSLOV DOMOV je navadno med božičem in novim letom, ko so otroci prosti in se pridružijo s 'Trikraljevsko akcijo' v prid otrokom v misijonih. V tako kratkem času ne bomo zmogli obiskati in pozdraviti vseh ter jim voščiti. Zato bi letos v ta namen uporabili že adventni čas: petek in soboto. Že konec tega tedna: Dobrava pod cesto, Sangue terra, Kavarije, Valeta. HVALA!

PRIPRAVIMO ADVENTNI VENEC

Radovedne svečke čakajo,   kdo bo prišel v romarski dom

v petek, 1. 12. od 14.00 dalje

PREPARIAMO INSIEME LA CORONA DI AVVENTO

venerdì, 1° dicembre dalle 14.00 in poi nella Casa del Pellegrino

23.11.2017.  Alla fine dei giorni, quando il Signore verrà ad incontrarci, la gioia sarà immensa. Viviamo in attesa di questo incontro!   +++    Ko bo Gospod prišel, da nas sreča ob koncu časov, bo neizmerno veselje. Živimo v čakanju na to srečanje!

22.11.2017.   Quando incontriamo gli altri, portiamo a loro il fuoco della carità o restiamo chiusi a scaldarci davanti al nostro caminetto?   +++  Ko srečamo druge, jim prinašamo ogenj ljubezni, ali pa ostanemo zaprti in se sami grejemo ob svoji pečici?

21.11.2017    Il sorriso semplice e puro di Maria sia fonte di letizia per ognuno di noi davanti alle difficoltà della vita.  +++  Preprost in čist Marijin nasmeh naj bo vir veselja za vsakogar od nas v težavah življenja.

20.11.2017   Lavoriamo insieme perché i bambini possano guardarci sorridendo e conservino uno sguardo limpido, pieno di gioia e di speranza.  +++  Skupaj se trudimo, da nas bodo otroci lahko gledali z nasmehom in ohranjali čist pogled, poln veselja in upanja.

10.11.2017    In questa Giornata, invito la Chiesa intera a tenere fisso lo sguardo su quanti tendono le loro mani chiedendo la nostra solidarietà.  +++    Na ta dan vabim celotno Cerkev, naj upre pogled na vse, ki stegnjenih rok prosijo za našo solidarnost.

Župnija Strunjan                                                Strunjan 141, 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                   E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                                    bojanmiro@yahoo.com