VII/45 To moje srce iz gline, zmožno vzklikati HVALA Bogu in bratu!

VII/45                                                                                                       5. 11. 2017

To moje srce iz gline,  zmožno vzklikati HVALA Bogu in bratu!

Questo mio cuore di argilla capace di gridare GRAZIE a Dio e al fratello!

(Pre)Misliti Evropo –

(Re)Thinking Europe

S tem naslovom je bila v Vatikanu  konferenca strokovnjakov. Papež Frančišek je imel odmeven govor. Iz njega je tu le kratka misel.

»… Prizadevanje kristjanov v Evropi mora predstavljati obljubo miru. To je bila glavna misel, ki je poživljala podpisnike Rimskih pogodb. Po dveh svetovnih vojnah in strašnem nasilju ljudstev proti ljudstvom je prišel čas, da se uveljavi pravica do miru. To je pravica.

… Biti delavci za mir pomeni, biti pobudniki kulture miru. Za to pa je potrebna ljubezen do resnice, brez katere niso mogoči pristni medčloveški odnosi in prizadevanje za pravičnost, brez katere postane merilo v kateri koli skupnosti gospodovalna nadvlada ...

Ravno v teh dneh pred sto leti se je začela pri Kobaridu ena najbolj dramatičnih bitk Velike vojne. Bila je višek izčrpavajoče vojne, kar je prvi svetovni spopad bil, in je imela žalosten primat ogromnih žrtev zaradi nesmiselnega osvajanja. Iz tega dogodka smo se naučili, da če se utrdimo za svojimi stališči, bomo gotovo izgubili. Danes gotovo ni čas gradnje utrdb, temveč čas poguma za delo, da uresničimo sanje ustanoviteljev soglasne združene Evrope, torej skupnosti ljudstev, ki si želijo deliti prihodnost razvoja in miru.

Avtor Pisma Diognetu zatrjuje, da so kristjani za svet, kot je duša za telo. Trenutno so poklicani ponovno dati dušo Evropi, prebuditi zavest, (…) poživljati procese, ki bodo porajali nove dinamizme v družbi. In to je ravno to, kar je počel sv. Benedikt, od Pavla VI. izbran za zavetnika Evrope. Ni se menil zato, da bi zapolnil prostore izgubljenega in zmedenega sveta. Podprt z vero je (…) začel z nalezljivim in neustavljivim gibanjem, ki je zarisalo novo obličje Evrope. Naj on, ki je bil glasnik miru, uresničevalec edinosti, učitelj civilizacije, pokaže tudi nam današnjim kristjanom, kako izvira iz vere vedno novo veselo upanje, sposobno spremeniti svet.

Naj Gospod blagoslovi vse vas, blagoslovi naše delo, blagoslovi naša ljudstva, naše družine, naše mlade, naše ostarele, blagoslovi Evropo.

NE /DO     5

– ZAHVALNA TRENTUNESIMA DOM.

+ Giorgio, Mariano e Giudita

NE /DO     12

TRENTADUESIMA DOM.

+ don Emilio Stolfa

* ZAHVALNA NEDELJA, nas danes vabi, naj se spomnimo na besedico “hvalaˮ, ki jo tako pogosto pozabimo. Zahvala gre najprej Stvarniku za obilje darov, s katerimi nas nenehno obdarja. Največji med vsemi je življenje. Prav s tem mojim življenjem Mu lahko rečem hvala. In hvala tudi slehernemu človeku, sopotniku na poti v Domovino. – Današnji dar pri sveti maši je namenjen za škofijska dela, tokrat za obnovo Romarskega doma v Strunjanu. Dobri Bog povrni vsem vam za vedno nova znamenja dobrote in solidarnosti!
* POPOLNI ODPUSTEK ZA RAJNE Cerkev naklanja v prvih osmih dneh novembra za obisk pokopališča in molitev za rajne; prav tako v vseh cerkvah na dan 1. in 2. novembra ter na prejšnjo ali naslednjo nedeljo, če smo bili pri spovedi in obhajilu, izpovemo vero, molimo očenaš ter molimo po namenu papeža Frančiška.
* PRILOŽNOST ZA SPOVED je vsak dan pol ure pred mašo, ali pa kadar kdo s tem namenom potrka na vrata župnijskega doma.

»Največji med vami naj bo vaš strežnik«

«Chi tra voi è più grande, sarà vostro servo»

(Mt 23,1-12)

Papež: »Z jedrskim orožjem svet tvega samomor.«

»Con le armi nucleari il mondo rischia il suicidio«. Papa Francesco

1.11.2017.   Cari amici, il mondo ha bisogno di santi e tutti noi, senza eccezioni, siamo chiamati alla santità. Non temete!   +++   Dragi prijatelji, svet potrebuje svetnikov  in vsi smo brez izjeme  poklicani k svetosti. Ne bojte se!

31.10.2017.   La Vergine Maria ci aiuti a fare il primo passo ogni giorno, per costruire la pace nell’amore, nella giustizia e nella verità.   +++   Naj nam Devica Marija vsak dan pomaga napraviti prvi korak za izgra-dnjo miru v ljubezni, pravici in resnici.

29.10.2017.   Vi invito a tenere fisso lo sguardo sul Signore Gesù Cristo per imparare da Lui ad amare con tutto il cuore.  +++   Vabim vas, da vztrajno gledate na Gospoda Jezusa Kristusa, da se od Njega naučite ljubiti z vsem srcem.

28.10.2017.  Porta nel cuore le sofferenze di ogni essere umano. Nella preghiera porta tutti a Dio.  +++   Nosi v srcu trpljenje vsakega človeškega bitja. V molitvi ponesi vse k Bogu.

27.10.2017.   Dio ci ama di un amore così ricco di misericordia da accoglierci, custodirci e perdonarci continuamente.   +++   Bog nas ljubi z ljubeznijo, ki je tako bogata v usmiljenju, da nas neprenehoma sprejema, varuje in nam odpušča.

Župnija Strunjan                                        Strunjan 141, 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                          E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                           bojanmiro@yahoo.com