VII/44 Ljubi Boga, Ljubi Bližnjega

VII/44                                                                                                   29. 10. 2017

LJUBI BOGA, LJUBI BLIŽNJEGA

Kdor veruje, služi svetu, ker ljubi s srcem Boga.

AMA DIO, AMA IL PROSSIMO

Chi crede serve il mondo, perché ama con il cuore di Dio.

CILJ NAŠEGA UPANJA JE

RAJ

»Raj ni pravljičen kraj, še manj čaroben vrt. Raj pomeni objeti se z Bogom, neskončno Ljubeznijo. Cilj našega življenja je ravno to: da se vse izpolni in spremeni v ljubezen.« To je prepričanje papeža Frančiška na avdienci minulo sredo.

»Raj je ena od zadnjih besed, ki jih Jezus izgovori na križu, ko se obrne na desnega razbojnika. Na križu ni sam. Ob njem sta dva hudodelca. Tu je tudi tisti, ki ga imenujemo 'dobri razbojnik'. Na Golgoti tistega tragičnega in svetega petka Jezus dospe do skrajnosti svojega učlovečenja, svoje solidarnosti z grešniki. Tu ima še zadnje srečanje z grešnikom, da bi tudi njemu na stežaj odprl vrata svojega kraljestva. To je edini krat, ko se beseda raj pojavi v evangelijih. Jezus ga obljubi 'ubogemu revežu', ki je na lesu križa imel pogum, da mu je namenil najponižnejšo od prošenj: 'Jezus, spomni se me, ko prideš v svoje kraljestvo!' Ni imel nekih dobrih del, ki bi bila kaj vredna, ničesar ni imel. Izročil se je Jezusu. Zadostovala je beseda ponižnega kesanja, da se je dotaknil Jezusovega srca,« je pojasnil papež.

»Če to verujemo, nam smrt neha povzročati strah. Prav tako lahko upamo, da bomo s tega sveta odšli na veder način in z velikim zaupanjem. Kdor je spoznal Jezusa, se ničesar več ne boji. V tistem trenutku ne bomo ničesar več potrebovali, ne bomo več videli na nejasen način. Ne bomo več zaman jokali, kajti vse bo preteklost, tudi prerokbe, tudi spoznanja. A ne ljubezen, ta ostane. Kajti ljubezen ne bo nikoli minila,« je sklenil katehezo Frančišek.

NE /DO     29

30. NED. MED LETOM - TRENTESIMA DOM.

+ Lorenzo e Bortola Valente

PO /LU      30

sv. Marcel, German

+ Ana in Vjekoslav Dobrinčič

TO /MA     31

sv. Volbenk

DAN REFORMACIJE

V čast in po namenu MB (1)

SR /ME     1

VSI SVETI

OGNISANTI

+ Andrej Horvat

za Domovino

za pok. župljane / NA POKOPALIŠČU

ČE /GI       2

SPOMIN VERNIH RAJNIH

po namenu papeža Frančiška

+ Ivan Samsa

za duše v vicah

PE /VE      3

sv. Viktorin, Just Tržaški

v čast MB za družino in svet

sv. Karel Boromejski

+ Violanda Dessardo (anniversario)

NE /DO     5

– ZAHVALNA TRENTUNESIMA DOM.

+ Giorgio, Mariano e Giudita

* VSI SVETI. V sredo praznujemo Vseh svetih dan. Skupaj z njimi se spominjamo naših dragih in vseh, ki so živeli pred nami v »skupnem domu«, ki je naš svet. Zanje molimo in darujemo svoja dobra dela. Tako tkemo vez med časom in večnostjo. MAŠA je redno ob 8. in 10. v cerkvi, popoldne pa ob 15. uri na piranskem pokopališču, povezana z molitvijo za rajne in blagoslovom grobov.
* SPOMIN VERNIH RAJNIH obhajamo 2. novembra. Ta dan se povežemo tudi s tistimi rajnimi, ki so od vseh pozabljeni in zanje nihče ne moli. V naši cerkvi bo maša ob 8., 10. in 18. uri.
* POPOLNI ODPUSTEK ZA RAJNE ga Cerkev naklanja v prvih osmih dneh novembra za obisk pokopališča in molitev za rajne; prav tako v vseh cerkvah na dan 1. in 2. novembra ter na prejšnjo ali naslednjo nedeljo, če smo bili pri spovedi in obhajilu, izpovemo vero ter molimo po namenu papeža Frančiška.
* PRILOŽNOST ZA SPOVED je vsak dan pol ure pred mašo, ali pa kadar kdo s tem namenom potrka na vrata župnijskega doma.
* ZAHVALNA NEDELJA, 5. novembra, vabi, naj se Stvarniku zahvalimo za sadove zemlje in dela naših rok. Dar je namenjen za škofijska dela, tokrat za obnovo Romarskega doma v Strunjanu. Dobri Bog povrni vsem vam za vedno nova znamenja dobrote in solidarnosti!

Domača hiša mora še naprej biti kraj, kjer se učimo, kako spoznavati osnove in lepoto vere, kako moliti in služiti bližnjemu.

26. 10. 2017.   Cultura dell'incontro significa sapere che al di là delle nostre differenze siamo tutti figli di Dio.  +++  Kultura srečanja pomeni, zavedati se, da smo onstran naših razlik vsi Božji otroci.

25.10.2017.   Siate coraggiosi testimoni di Cristo nell’ambiente partcolare in cui vivete e operate.   +++   Bodite pogumne priče za Kristusa posebej tam, kjer živite in delate.

24.10.2017.  Lavoriamo tutti insieme per promuovere la pace tra i popoli e garantire il rispetto dei diritti umani.  +++  Delajmo vsi skupaj, da bi širili mir med narodi in zagotavljali spoštovanje človekovih pravic.

23.10.2017.   Gesù ci ha consegnato una luce che brilla nelle tenebre: difendila, proteggila. E’ la ricchezza più grande affidata alla tua vita.   +++ Jezus nam je zaupal luč, ki sije v temi. Brani, ohrani jo. To je največje bogastvo, ki je zaupano tvojemu življenju.

Župnija Strunjan                                             Strunjan 141, 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                                  bojanmiro@yahoo.com