VII/35 »Ti si Kristus, Sin živega Boga!« - »Ti si Peter, Skala, in na tej skali bom sezidal svojo Cerkev.«

VII/35                                                                                                                     27. 8. 2017

»Ti  si  Kristus,  Sin  živega  Boga!«  -  »Ti  si  Peter, Skala, in na tej skali bom sezidal svojo Cerkev.«

«Tu sei il Cristo, il Figlio del Dio vivente!» - «Tu sei Pietro e su questa pietra edificherò la mia Chiesa»

“duhovni alzheimer”

Poznamo bolezen, ki ute-gne prizadeti krščene in papež Frančišek jo imenuje “duhovni alzheimer”: v tem je, da zlahka pozabimo zgodovino svojega osebnega odnosa z Bogom, ki je Ljubezen in nas je osvojil do te mere, da smo postali njegovi. Če se več “ne spomnimo” svojega srečanja z Gospodom, ostanemo brez vsake gotovosti in nas popade strah, ki ohromi vsak naš gib. Če zapustimo varno pristanišče svoje povezave z Očetom, postanemo plen svojih muh in trenutnih hotenj, sužnji “neskončnih laži”, ki obljubljajo luno, a v nas puščajo razočaranje in žalost, pustijo nas v krčevitem iskanju nečesa, kar bi napolnilo praznino srca. Kako naj se izognemo temu “duhovnemu alzheimerju”? Ena sama pot je: aktualizirajmo začetke, “prvo Ljubezen”, ki ni zgolj pridiga ali abstraktna misel, ampak Oseba. Ljub spomin na ta začetek zagotavlja potreben zagon, da se soočimo z vedno novimi izzivi, ki terjajo prav tako nove odgovore, ter ostanemo vedno odprti za presenečanja Duha, ki veje, kjer hoče.

Kako prihaja do nas veliko izročilo vere? Kako nas doseže Jezusova ljubezen danes? Po življenju Cerkve, po množici pričevalcev, ki skozi dva tisoč let obnavljajo oznanilo dogodka Boga-z-nami in nam omogočajo, da tudi sami doživljamo izkušnjo prvih časov, kakor se je dogajalo prvim, ki so Ga srečali. Tudi za nas je »Galileja kraj prvega klica, kjer se je vse začelo!«. Zato se moram »povrniti tja, v tisti žareči kraj, kjer se me je dotaknila Božja milost na začetku poti […], ko je šel Jezus mimo na moji poti, me z usmiljenjem pogledal in mi velel, naj hodim za njim; […] moram poživiti spomin na tisti trenutek, ko so se njegove oči srečale z mojimi« (Frančišek, Homilija velikonočne vigilije, 19. aprila 2014).

Tisti pogled je vedno pred nami, kakor spomni sv. Avguštin, ko govori o Zaheju: »Bil je gledan in tedaj je spregledal«. Nikoli ne smemo pozabiti na ta začetek. To smo podedovali. Ta dediščina je dragoceni zaklad, ki ga moramo vsak dan znova odkriti, če hočemo, da postane naš.«

VENTUNESIMA DOMEN.

PER I PARROCCHIANI /ZA ŽUPLJANE + Salvator Barbo

PO /LU       28

sv. Avguštin, Hermes

+ Jordana, Lino in Ruža Stipančič

Mučeništvo Janeza Krst

+ Andrej Horvat

SR /ME      30

sv. Feliks (Srečko)

+ Zalka Ščuka (obletnica)

sv. Jožef in Nikodem

za srečen zakon

PE /VE        1

sv. Egidij (Tilen);                   Brezjanska MB

+ Silvan Jogan (30. dan)

SO /SA        2

sv. Marjeta, Ingrid

v zahvalo in blagoslov za 40 let zakona

NE /DO       3

VENTIDUESIMA DOMEN.

+ famiglia Pisco

* ZADNJI UTRINKI POČITNIC in nato novo šolsko leto, ki vedno prinaša novosti! »Me bo na začetku poti mama/tata pokrižal? … Se bom na poti v šolo priporočil angelu varuhu?«

* STARŠI VEROUKARJEV. Misel na vas je pomembna. Se bomo odzvali že prvi dan? Se bomo na to med seboj opozorili? Poskrbimo in povabimo prijatelje, ki so otroke krstili, a so ostali na pol poti. Prvo srečanje za starše:

– od 1. do 4. razreda v sredo ob 18.30;

– od 5. do 9. razreda v sredo ob 19.30.

* ZAČETEK VEROUKA. Navadno smo začeli z nedeljsko mašo. Napravimo izjemo? Da, letos je Marijin rojstni dan v petek (8. septembra). Zbrali se bomo ob 18.00 pred cerkvijo in se s kratkim programčkom uvedli v praznovanje. Ob 19.00 bo v cerkvi sveta maša za Marijin rojstni dan in za naš srečen začetek veroučnega leta. Ne smem manjkati!!!

* SREČELOV ZA LAČNE ob strunjanskem prazniku Velike Marije je 'pridelal' 1.300 evrov. Takoj smo jih odposlali, da bi ublažili lakoto kateremu od 1 milijarde in 300 milijonov 'kronično lačnih' ali preprečili smrt kateremu od 50.000 otrok, ki dnevno umrejo zaradi lakote. Naj dobri Bog blagoslovi vaše dobro srce!

* MOLITVENI DAN ZA DUHOVNE POKLICE na Sveti Gori bo v soboto, 9. septembra. Prijave za skupni prevoz z avtobusom že sprejemamo.

* STIČNA MLADIH je letos v soboto, 16. septembra z geslom »Velike reči mi je storil mogočni« (Lk 1,49). Mladi, pripravimo se!

URNIK  VEROUKA  2017/18

1. razr.  poned.    15.30 – 16.30

6. razr.  poned    15.30 – 16.30

2. razr.  poned.    15.30 – 16.30

7. razr.  torek      16.30 – 17.30

3. razr.  petek      17.00 – 18.00

8. razr.  torek      16.30 – 17.30

4. razr.  poned.    16.15 – 17.15

9. razr.  torek      16.30 – 17.30

5. razr.  poned.    15.30 – 16.30

MLADI  petek      19.00 /20.00

@pontifex.it  dve leti Twitter-ja in 17 milijonov 'followers' (mu sledijo) – med njimi smo tudi mi!

22.8.2017.   Quando siamo un po’ tristi, quando sembra che tutto vada storto, pensiamo: “Dio mi ama; Dio non mi abbandona”.   +++   Ko smo nekoliko bolj žalostni, pomislimo: “Bog me ljubi. Bog me ne pusti samega.

21.8.2017.   Lo Spirito doni pace al mondo intero; guarisca le piaghe della guerra e del terrorismo.   +++  Duh naj podari mir vsemu svetu; naj ozdravi rane vojne in terorizma.

20.8.2017.   Abbiamo sempre tanto bisogno di riscoprire l’amore e la misericordia del Signore per sviluppare la familiarità con Dio.   +++  Ve-dno znova moramo odkrivati  Gospodovo ljubezen in usmiljenje, da bi razvili domačnost z Bogom.

Župnija Strunjan                                           Strunjan 141 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                              E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                               bojanmiro@yahoo.com