VII/32 »Vi jim dajte jesti«

VII/32                                                                                                            6. 8. 2017

»Vi jim dajte jesti«

«Date loro da mangiare»    (Mt 14,13-21)

Vi jim

dajte jesti!

Pred letom dni je papež Frančišek v Rimu obiskal sedež WFP – Svetovnega programa za prehrano Združenih narodov. Ob tej priložnosti je spregovoril  “nekaj besed iz srca” in poudaril, da »lakota v svetu ni nekaj naravnega niti logičnega in jo uporabljajo kot bojno orožje«

“Hrana, ki jo zavržemo, je isto, kot bi jo ukradli z mize ubogega, lačnega”. In še je rekel da “smo sadove zemlje, ki so dar človeštvu, spremenili v privilegij nekaterih in s tem rodili izključitev. Preobrnili smo namene zemlje.”

“Pomanjkanje hrane – pravi Frančišek – ni nekaj naravnega, ni nekaj logičnega: dejstvo, da danes, v polnem enaindvajsetem stoletju mnogo ljudi trpi pod tem bičem, je kriva sebična in slaba razdelitev virov, trgovanje s hrano.”

Opozoril je na nevarnost, da “spričo tragedij drugih postanemo postopoma imuni, in jih jemljemo kot nekaj ‘naravnega’: neštete slike prihajajo do nas, a jih ne vidimo, trpljenje, a se nas ne dotakne, slišimo jok, a ga ne tolažimo, vidimo žejo, a je ne potešimo.” Na ta način, “brezštevilna življenja postanejo del novičke, ki jo kmalu zamenja druga. A medtem ko se menjajo novice, se trpljenje in lakota in žeja ne menjata, ostaneta.”

“Potrošnja, ki prežema našo družbo, nas vodi k temu, da se navadimo na odvečnost in na vsakdanjo potrato hrane /…/  Ne moremo jemati za ‘naravno’ lakoto tolikih ljudi; ni nam dovoljeno reči, da je njihovo stanje sad slepe usode, spričo katere ne moremo ničesar storiti.”

NE /DO       6

SPREMENITEV NA GORI

TRASFIGURAZIONE

+ Adelina Hrvatin

PO /LU        7

sv. Kajetan, Sikst II.

v zahvalo MB

TO /MA       8

sv. Dominik

v čast MB: poseben namen

SR /ME       9

sv. Terezija (Edith Stein)

+ Lina e Antonio Predonzani

sv. Lovrenc (Lovro)

+ Lorenzo e Bartola Valente

sv. Klara (Jasna)

+ Iva Stojanovski in starši Gulič

SO /SA       12

sv. Ivana Šantalska

+ Marija in Ivan Bucaj

NE /DO      13

DICIANOVESIMA DOM.

+ famiglia Zlatič

* DEVETDNEVNICA STRUNJANSKI MARIJI poteka ves teden pol ure pred mašo s češčenjem Najsvetejšega in posvetitveno molitvijo ob fatimski stoletnici. Vodi nas do praznika in ima tudi poudarek na molitvi angelovega češčenja z namenom, da jo po družinah oživi. Na to nas spominja mali letak, ki so ga med tednom dobile vse družine v Strunjanu. Na njem je program dveh prazničnih dni. Ves ta čas Fatimska Marija obiskuje naše družine.

* PRIPRAVE NA PRAZNIK STRUNJANA so še ta teden. Za določena dela so se že nekateri prijavili, a pri tako veliki družini se vedno najdejo nove potrebe. Zato vabimo vse, ki ste pripravljeni priskočiti na pomoč. Praktično delo predvideva čiščenje in krašenje cerkve in okolice, pripravo svečk za procesijo, spominkov in knjig. Pridne gospodinje se bodo potrudile za pogostitev vsaj ožje skupine sodelavcev, začenši z redarji, pevci, gasilci, vse do duhovnikov in škofa Jurija. Ob letošnjem prazniku bo tudi srečelov, s katerim želimo pomagati afriškim otrokom, ki so brez najbolj potrebnega, a mnogi umirajo od lakote in žeje. Naj dobri Bog z zvrhano mero povrne vsem dobrim rokam in srcem!

* MOLITVENO BDENJE. Med 14. in 15. avgustom, v noči, ko se je Marija prikazala, se po starodavni navadi v naši cerkvi zvrstijo skupine in posamezniki. Z molitvijo in bdenjem želijo odgovoriti Marijinemu naročilu: »Popravi mojo hišo!« Predvidene ure so od 22.00 do 7.00 zjutraj, ko zaključimo s sveto mašo. Prijavimo se in skušajmo pritegniti še druge. Molitev je moč, ki dviga svet.

več kot milijarda lačnih v svetu

15. avgusta po vsaki maši srečelov v pomoč njim, da ne umrejo od lakote in žeje.

30.7.2017   Chiamiamo tutte le persone di fede e di buona volontà ad impegnarsi contro la schiavitù moderna, in tutte le sue forme.   +++   Pozivamo vse verne in vse ljudi dobre volje, naj se zavzamejo proti sodobnemu suženjstvu v vseh njegovih oblikah.

28.7.2017   Affido al Padre il piccolo Charlie e prego per i genitori e le persone che gli hanno voluto bene.   +++   Malega Charlija zaupam Očetu in molim za starše in ljudi, ki so ga imeli radi.

26.7.2017   Quanto sono importanti i nonni nella vita della famiglia per comunicare il patrimonio di umanità e di fede essenziale per ogni società!   +++   Kako pomembni so stari starši za življenje v družini, ko posredujejo dediščino človeškosti in vere, pomembni za vsako družbo.

Župnija Strunjan                                            Strunjan 141 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                              E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                               bojanmiro@yahoo.com