VII/31 Kjer je tvoj zaklad, tam bo tudi tvoje srce.

VII/31                                                                                                         30. 7. 2017

Kjer je tvoj zaklad, tam bo tudi tvoje srce   +++

Dov'è il tuo tesoro là sarà anche  il tuo cuore    (Mt 6,19-23)

VODI MARIJA

PO PRAVI NAS POTI!

Hitro bosta mimo dva tedna in že bomo sredi prelepega dogajanja obletnice prikazanja Matere Božje v Strunjanu. Ta dar nebes, ki se je na naših tleh zgodil pred 505. leti, vabi v Strunjan poglede, korake, da tu se potešijo hrepenenja mnogih src. Tudi mi želimo Mariji prinesti svoj dar. Ta se bo pokazal s prizadevnim delom, s katerim zagotavljamo Materi: »Tvoji smo!« Že v naprej hvala za vsako pobudo in prizadevanje pred praznikom in prav tako za vse, kar nas bo povezovalo med samim praznovanjem in po njem.

V Strunjan prihajajo mnogi ljudje v prepričanju, da iz tega kraja žari posebna moč. Res je, da se ta moč zbira skozi stoletja. Že pred letom 1512 je tu bilo duhovno središče. To pa se je krepilo in utrjevalo od tiste noči med 14. in 15. avgustom 1512, ko so se nebesa spustila med nas.

Letošnje praznovanje sovpada s stoletnico Fatime. Zato naj nas z vtisi s svojega potovanja v Fatimo spodbudi papež Frančišek.

Sinoči sem se vrnil z romanja v Fatimoin naša današnja marijanska molitev ima poseben pomen, poln spomina in preroštva za tistega, ki na zgodovino gleda z očmi vere. V Fatimi sem se potopil v molitev svetega vernega ljudstva, v molitev, ki se tam že sto let pretaka kot reka, da bi izprosili Materino varstvo za ves svet. Hvaležen sem Gospodu, ki mi je naklonil, da sem prišel do nog Device Marije kot romar upanja in miru.

Od vsega začetka, ko sem v Kapeli Prikazanja ostal v dolgi tihoti in so me s tišino molitve spremljali vsi romarji, se je ustvarilo ozračje zbranosti in kontemplacije, v katerem so se odvijali razni trenutki molitve. V središču vsega je bil in je Vstali Gospod, ki je prisoten sredi svojega ljudstva v Besedi in Evharistiji. Prisoten je sredi tolikerih bolnikov, ki so protagonisti bogoslužnega in pastoralnega življenja v Fatimi, kakor tudi v vsakem Marijinem svetišču.

V Fatimi je Devica izbrala nedolžno srce in preprostost malih Fr-ančiška, Jacinte in Lucije ter jim zaupala svoje sporočilo. Ti otročiči so ga sprejeli dostojanstveno, tako da so jih prepoznali kot zaupljive priče prikazanja in postali vzorniki krščanskega življenja.

DICIASETTESIMA DOME-NICA DELL'ANNO.

SPREMENITEV NA GORI

TRASFIGURAZIONE

+ Adelina Hrvatin

* DEVETDNEVNICA STRUNJANSKI MARIJI se začne v soboto s češčenjem Najsvetejšega pol ure pred mašo. To se bo ponavljalo vsak dan do nedelje, 13. 8. Poseben poudarek dajmo molitvi angelovega češčenja, da oživi tudi po naših družinah. Na to nas bo spominjal mali letak, ki ga med tednom dobijo vse družine v Strunjanu. Na njem je tudi program dveh pomembnih dni.

* PRIPRAVE NA PRAZNIK STRUNJANA so že v teku, v kolikor smo vzeli zares zgornje povabilo. Ob molitvi je pomembno življenje, zato vzemimo v roke listič 'Besede življenje' in v njem poiščimo vodilo za osebno življenje in življenje družine. … Vrh tega se bomo vključili v praktično delo, ki predvideva pripravo svečk za procesijo, spominčkov in knjig; čiščenje, pa tudi pripravo peciva in srečelova. S tem bi radi pomagali afriškim otrokom, ki so brez najbolj osnovnega za življenje, a mnogi umirajo od lakote in žeje. Naj dobri Bog povrne!

* MOLITVENO BDENJE. V noči med 14. in 15. avgustom, v noči, ko se je Marija prikazala čuvajema vinogradov, se po starodavni navadi v naši cerkvi zvrstijo skupine in posamezniki. Z molitvijo in bdenjem želijo odgovoriti Marijinemu naročilu: »Popravi mojo hišo!« Predvidene ure so od 22.00 do 7.00 zjutraj, ko zaključimo s sveto mašo. Prijavimo se in skušajmo pritegniti še druge. Na ta način postanemo nevidni dobrotniki človeštva. Molitev je namreč moč, ki dviga svet.

KAJ Z BESEDO ŽIVLJENJA?

►  Listič, ki ga ob začetku meseca dobimo skupaj z oznanili, nas vztrajno vabi, da vzamemo Božjo besedo kot vodilo življenja. Za avgust imamo verz iz psalma (145,9): »Gospod je dober vsakomur, usmiljen je z vsemi svojimi deli.« Po kratki razlagi nas takole vabi k dejanjem:

►  Izkoristimo trenutke, ko nimamo delovnih obveznosti, ali vse priložnosti, ki jih imamo čez dan, da usmerimo pogled v neizmerno nebo, veličastne vrhove in neskončno morje ali pa tudi samo v malo travnato bilko, ki je pognala ob cestnem robu. To nam bo pomagalo prepoznati veličino Stvarnika, »ki ljubi življenje«, in znova odkriti korenine našega upanja v njegovo neskončno dobroto, ki vse obdaja in spremlja.

►  Zase in za svojo družino izberimo zmeren življenjski slog, ki bo spoštoval zahteve okolja in bo imel za svoje merilo potrebe drugih, da se bomo obogatili z ljubeznijo. Delimo dobrine zemlje in dela z revnejšimi brati in pričujmo za polnost življenja in veselja, tako da v svoje okolje prinašamo nežnost, dobrohotnost in spravo.

26.7.2017   Quanto sono importanti i nonni nella vita della famiglia per comunicare il patrimonio di umanità e di fede essenziale per ogni società!   +++   Kako pomembni so stari starši za življenje v družini, ko posredujejo dediščino človeškosti in vere, pomembni za vsako družbo.

23.7.2017    Quando abbiamo bisogno di aiuto, rivolgiamoci al Padre che sempre ci guarda con amore e non ci abbandona mai.    +++    Ko smo potrebni pomoči, se obrnimo k Očetu, ki nas vedno gleda z ljubeznijo in nas nikoli ne zapusti.

Župnija Strunjan                                                                    Strunjan 141  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                                       E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                                                         bojanmiro@yahoo.com