VII/27 Kdor da piti samo kozarec vode enemu izmed teh malih, ne bo izgubil plačila.

VII/27                                                                                                        2. 7. 2017

Kdor da piti samo kozarec vode enemu izmed teh malih, ne bo izgubil plačila.

Chi avrà dato da bere anche un solo bicchiere d’acqua fresca a uno di questi piccoli, non perderà la sua ricompensa.(Mt 10,37-42)

Papež Frančišek 25 let škof

Ob svojem srebrnem jubileju škofovstva je papež Frančišek v torek, 27. junija v Pavlinski kapeli somaševal s kardinali.

»Ko je bil Abraham poklican, je bil približno naših let, a ravno v tisti starosti je začel. Gospod mu je rekel nekako takole: »Ti, kakor da bi bil mladenič, vstani in pojdi! Kakor da bi bil skavt: pojdi! Poglej in upaj. In ta Božja Beseda velja tudi za nas, ki smo približno istih let kakor Abraham … Tudi nam danes Gospod pravi enako: 'Vstani! Poglej! Upaj!' Pravi nam, da ni še čas, da bi zaključili svoje življenje, da bi zaključili svojo zgodovino. Gospod nam pravi, da je naša zgodovina še vedno odprta: odprta je vse do konca, odprta je za neko poslanstvo. In poslanstvo nam kaže s temi tremi imperativi: 'Vstani! Poglej! Upaj!

Nekdo, ki nas nima rad, o nas pravi, da smo gerontokracija Cerkve. To je zasmehovanje. Ne razume, kaj govori. Nismo geronti: smo dedki. Če tega ne čutimo, moramo prositi za milost, da bi čutili. Dedki, ki jih vnuki opazujejo. Dedki, ki jim morajo s svojo izkušnjo ponuditi smisel življenja. Dedki, ki niso zaprti v otožnost svoje zgodovine, ampak odprti, da bi dali. Za nas se ta 'vstani, poglej, upaj' imenuje 'sanjati'. Smo dedki, poklicani sanjati in dati naše sanje mladim, ki jih potrebujejo. Kajti iz naših sanj bodo črpali moč, da bodo prerokovali in izpolnili svoje naloge.«

In to je tisto, kar Gospod danes zahteva od nas: biti stari starši. Imeti vitalnost, da bi jo ponudili mladim, kajti oni jo od nas pričakujejo; ne zapreti se, dati od sebe najbolje, kar moremo. Mladi pričakujejo naše izkušnje in pozitivne sanje, da bi šli naprej s preroštvom in delom. »Gospoda prosim, da bi nam dal to milost … Milost, da bi bili dedki, milost, da bi sanjali in dali te sanje našim mladim, ki jih potrebujejo.«

TREDICESIMA DELL'A.

+ Franc Zelenko in družina

PO /LU       3

sv. Tomaž, apostol

+ Kristina in Franc Horvat

sv. Urh, Elizabeta

+ Marija Novak (4. obletnica)

SR /ME      5

sv. Ciril in Metod

Priprošnja Mariji Zdravju bolnikov

sv. Marija Goretti

+ Mario Viola

sv. Vilibald, Edilburga

+ Elizabeta Cerovac (96. r. d.)

sv. Gregor, Prokopij

+ Zvonimir Čeh (2. obletnica)

QUATTORDICESIMA DO- MENICA DELL'ANNO.

+ Daniele Bertone, Sabina e Mario Petronio

* SLOVENSKI NOVOMAŠNIKI. Na god svetih apostolov Petra in Pavla so prejeli mašniško posvečenje trije bogoslovci in danes obhajajo svojo novo mašo v domačih župnijah: za koprsko škofijo GABRIEL KAVČIČ (nova maša Ledine danes ob 10.00), za ljubljansko TINE POVIRK (nova maša Ihan, danes ob 10.00), za kapucinsko redovno skupnost LUKA MODIC (nova maša Bloke, danes ob 14.00). Izbrali so si naslednja gesla: »Gospod Bog je moja moč«, »Božjo voljo spolnjevati«, »Pri Bogu ni namreč nič nemogoče.« Ko se z njimi veselimo, podvojimo našo molitev: Gospod, duhovnikov nam daj!

* NEDELJA SLOVENCEV PO SVETU. Danes se s hvaležnostjo spominjamo rojakov po svetu in njihovega pričevanja za slovenstvo sredi tujine. Romanje treh Slovenij na Svete Višarje bo 6. avgusta; Višarski dnevi za mlade pa 28. – 30. julija.

* POMOČ 12.000 OTROKOM. Slovenska karitas želi pomagati 12.000 socialno ogroženim otrokom v Sloveniji s šolskimi potrebščinami. Tudi tvoj nov zvezek z velikimi črtami pride prav. S tem gradiš mostove bratstva med nami. Bog te živi!

* STRUNJAN ODPRT ZA VSE. Veseli smo, da naš kraj obišče vedno več ljudi. Mnogi se radi ustavijo v naši cerkvi, ki je resnični »kras Strunjana«. Nanjo smo ponosni in hvaležni prednikom za to izročilo. To pokažemo tudi s tem, ko svoje goste pripeljemo sem in jih opozorimo na to lepoto. Smisel za kulturne vrednote in za svetost kraja pokažemo tudi s primerno obleko.

Slovenski novomašniki 2017

Gabriel Kavčič /Koprska škofija  +++  Tine Povirk /Ljubljanska nadškofija  +++  Luka Modic, kapucin.

Papež Frančišek novomašnikom in vsem nam: “Slediti Jezusu pomeni slediti mu na njegovi neudobni poti.  Fantje in dekleta, vprašam vas samo: ali ste začutili željo, da bi od blizu sledili Jezusu? Razmislite, molite in pustite, da vam Gospod govori … Vse vas izročam Devici Mariji, ki je sledila Jezusu vse do Kalvarije. Naj nam vedno pomaga očistiti vero napačnih podob o Bogu, da se v polnosti odločimo za Kristusa in njegov evangelij.”

Župnija Strunjan                                    Strunjan 141 6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                    E: zupnija.strunjan @rkc.si