VII/17 Moj Gospod in moj Bog!

VII/17                                                                                                     23. 4. 2017

Moj Gospod in moj Bog!

Mio Signore e mio Dio!

NEDELJA

BOŽJEGA

USMILJENJA

Sveti papež Janez Pavel II. (1978–2005) je 30. aprila leta 2000 na nedeljo po veliki noči, razglasil poljsko redovnico Favstino Kowalsko za svetnico ter ob tej priložnosti določil, da se bo prva nedelja po veliki noči »odslej v vsej Cerkvi imenovala nedelja Božjega usmiljenja.«

Papež se je pri tem oprl na javno razodetje, posebej na Božjo besedo te nedelje, ki nazorno govori o Božjem usmiljenju, povod pa je bilo Jezusovo razodetje sestri Favstini: »Hči moja, govori vsemu svetu o mojem neizmernem usmiljenju. Hočem, da je praznik Božjega usmiljenja zatočišče vseh duš, pribežališče vseh grešnikov. Ta dan bom razodel polnost svojega usmiljenja.  Kdor bo ta dan opravil sveto spoved in prejel sveto obhajilo, bo dobil popolno odpuščanje grehov in kazni za grehe. Naj se nihče ne boji priti k meni, čeprav so njegovi grehi še tako veliki. Hočem, da praznik mojega usmiljenja slovesno obhajate prvo nedeljo po veliki noči. Povej ranjenim ljudem, da se morajo zateči k mojemu usmiljenemu Srcu in dal jim bom svoj mir. Preden pridem kot pravičen sodnik, pridem kot kralj usmiljenja. Kdor zavrne moje usmiljenje, se sam obsodi.«

Povezanost praznika Božjega usmiljenja in 2. velikonočne nedelje kaže na simbol zveze med zakramentom svetega krsta, velikonočno skrivnostjo odrešenja in Božjim usmiljenjem. S prejemom zakramenta krsta so pri novokrščenem odpuščeni in očiščeni vsi grehi, kar predstavlja razsežnost sprave med Bogom in človekom.

BELA NEDELJA /Božjega usmiljenja

DOMENICA IN ALBIS

PER I PARROCCHIANI / ZA ŽUPLJANE                                         +  Milka Jereb

PO /LU       24

sv. Fidelis, Honorij

+  Ivanka Putar (2. obletnica)

sv. Marko, Makedonij

+  za duše v vicah

SR /ME      26

Marija Mati dobrega sveta, sv. Klet in Marcelin

Po namenu darovalca

ČE /GI        27

sv. Hozana

+ Andro Horvat

sv. Peter Chanel, Ludvik Monfortski

+ Marija Flego

sv. Katarina Sienska

+  Antica, Ivan, Tina, Viktor

3. VELIKONČNA NEDELJA

TERZA DI PASQUA

PER I PARROCCHIANI / ZA ŽUPLJANE                                         +  Jože in Marija in družina Uršič

* NEDELJO BOŽJEGA USMILJENJA praznujemo danes s sv. mašo ob 8. (ital.) in 10. (slov.) uri. Pri Jezusu, ki je vir usmiljenja, se učimo biti usmiljeni do vsakega človeka.

* NAŠI PRVOOBHAJANCI so pri maši na veliki četrtek z umivanjem nog predstavljali apostole. S tem so sebi in nam povedali, naj se naučimo »drug drugemu noge umivati«, kar pomeni biti usmiljeni in odpuščati. Praznik prvega obhajila bo 28. maja. Pred tem imamo še nekaj srečanj. Eno od teh je prav danes po maši.

SPOVED. Da ne bi ostali le pri zunanjem praznovanju, nas Cerkev vabi k velikonočni spovedi. Zanjo je čas vse do praznika sv. Petra in Pavla. Priložnost imamo vsak dan pol ure pred mašo; vsako prvo soboto v mesecu spoveduje p. Slavko

* KRONANCA NA SVETI GORI ima letos poseben pomen: 300 let kronanja Milostne podobe. 25. junija ob 16.00 bo tam skupno slavje. Podobica Svetogorske Kraljice, ki smo jo prejeli ob velikonočnem blagoslovu, naj redno, vsak dan zbere družino h kratki skupni molitvi! Vztrajno molimo tudi za naš Strunjan. 25. junija bomo romali na Sveto goro, kjer bo ob 16.00 priložnostno slavje.

* VELIKONOČNA ZAHVALA vsem, ki ste z velikim trudom iz tedna v teden vlagali svoje talente, da bi vsi občutili lepoto velikonočnega praznovanja. Posebna zahvala vsem, ki ste s petjem bogatili bogoslužje, krasili cerkev in poskrbeli za red in čistočo.

* FATIMSKA PASTIRČKA Hiacinto in Frančiška bo 13. maja papež Frančišek v Fatimi razglasil za svetnika.

90 let papeža Benedikta XVI.

Na veliko noč je upokojeni papež Benedikt XVI. obhajal 90 letnico. Mož izrednega uma. Njegova moč ni samo v tem, ampak še bolj v preprostem in iskrenem prijateljstvu z Jezusom, ki veje iz vsakega spisa in iz njegovih številnih lepih pridih. Svoboden je v svojih odločitvah. Tako je v molitvi v sebi prišel do zrele odločitve in se leta 2013 odpovedal rimski škofiji in s tem tudi papeštvu. Za njegovo življenje in delo smo hvaležni Bogu, a njemu kličemo: BOG TE ŽIVI!

20.4.2017   Se Cristo è risuscitato, possiamo guardare con occhi e cuore nuovi ad ogni evento della nostra vita, anche a quelli più negativi.   +++   Če je Kristus vstal, lahko gledamo z novimi očmi in srcem na vsak dogodek v svojem življenju, tudi na tiste, ki so bolj negativni.

19.4.2017   Meditiamo con stupore e riconoscenza il grande mistero della risurrezione del Signore.   +++   Z začudenjem in hvaležnostjo premišljujmo veliko skrivnost Gospodovega vstajenja.

17.4.2017   Sì, ne siamo certi: Cristo è davvero risorto!   +++   Da, prepričani smo: Kristus je res vstal!

Župnija Strunjan,                                                             Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                                 E: zupnija.strunjan@rkc.si

http://zupnija-strunjan.rkc.si/                                             Bojan M. Ravbar, župnik

bojanmiro@yahoo.com                                                    T. 030 415 222