VII/15 Jezus, za nas si umrl!

VII/15                                                                                                             9. 4. 2017

Jezus, za nas si umrl!

Gesù, tu sei morto per noi!

SVETO TRIDNEVJE

VELIKI ČETRTEK

+ Dar tega dne je duhovništvo, ki ima značaj služenja, zatorej konkretne ljubezni.

+ Ljubezen je evharistija, v kateri nam je Jezus dal popolnoma vsega sebe.

+ Ljubezen je edinost, učinek ljubezni, za katero je prosil Očeta: »Da bi bili vsi eno kakor jaz in ti.«

+ Ljubezen je zapoved, ki jo je Jezus hranil vse življenje v srcu: »Ljubite se med seboj, kakor sem vas jaz ljubil! Po tem bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če se boste ljubili med seboj.«

VELIKI PETEK

□  S smrtjo na križu nam Jezus da najvišji, božanski herojski nauk, kaj je ljubezen. Dal je vse: celo življenje ob Mariji v tegobah in poslušnosti. Tri leta oznanjevanja, ko je odkrival resnico, pričeval za Očeta, obljubil Svetega Duha in delal čudeže. Tri ure na križu, ko je odpustil tis-tim, ki so ga križali, odprl raj razbojniku, nam daroval Mater in nazadnje še svoje Telo in Kri. Na koncu je podaril tudi svoje združenje z Očetom. Na križu se je občutek  Božje navzočnosti moral potopiti na dno njegove duše. Ni ga čutil več. V njem se je ljubezen izničila, luč ugasnila, modrost utihnila. On, Življenje se je ves podarjal. Tu je vrhunec, najlepši izraz ljubezni.

VELIKA SOBOTA

□   Bog je mrtev. Svet je ovit v smrtno tišino. A v sebi nosi pečat oporoke Nesmrtnega: »Ljubite drug drugega, kakor sem jaz vas ljubil.«  Svet čaka. To čakanje, ki se spremeni v upanje, živi v srcu Matere: Izničil se je za nas, da bi nas naredil  deležne vsega;  postal je črv zemlje,  da bi nas naredil za Božje sinove. »... kakor sem vas jaz ljubil.« Dati življenje. To je mera novega, vesoljnega bratstva, skrivnost, da bi bil Vstali Jezus vedno med nami.  Za grobno tišino zadoni Aleluja.

CVETNA /OLJČNA NED.

DOMENICA  DELLE  PALME

+  Giuseppe Giassi                                         ZA ŽUPLJANE / PER I PARROCCHIANI

PO /LU       10

sv. Ezekiel, Mihael redov.

+  Jože Udovič (30. dan)

sv. Stanislav, Biserka

+  Andro Horvat

SR /ME      12

sv. Julij, Sava

za zdravje v čast MB

ČE /GI        13

VELIKI ČETRTEK

GIOVEDI SANTO

za Marijino Delo

VELIKI PETEK

VENERDI SANTO

BOGOSLUŽJE VELIKEGA PETKA

VELIKA SOBOTA

SABATO SANTO

+  iz družine Glavina

VELIKA NOČ

PASQUA

Per ringraziare la BVM                                         ZA ŽUPLJANE / PER I PARROCCHIANI

* CVETNA NEDELJA odpira vrata velikega tedna. Z blagoslovom oljčnih vejic (pred cerkvijo) se začenja maša ob 8. in 10. uri. Tako pozdravimo Kristusa našega zveličarja in potrdimo, da mu hočemo slediti. Blagoslovljeno vejico hranimo v naših domovih. Ta nas spomni, da smo Njegovi. Ponesimo jo tudi tistim, ki se ne morejo udeležiti slavja v cerkvi.

* VELIKI TEDEN IN SVETO TRIDNEVJE. Posebej vabljeni k bogoslužju svetega tridnevja (vedno se prične ob 19.00).

Na veliki četrtek, spomin zadnje večerje prinesemo dar za uboge (od prihranjenega v postu). Umivanje nog apostolom – predstavljajo jih naši prvoobhajanci. Po maši skušajmo ostati »vsaj eno uro« z Jezusom. Blagoslov olj je v Novi Gorici ob 9.30.

Na veliki petek se ob 15.00 za trenutek ustavimo v spomin Jezusove smrti: pri bogoslužju počastimo križ; dar namenimo božjemu grobu v Jeruzalemu.

Molk velike sobote vabi k obisku Božjega groba. Z blagoslovom jedil (spored na zadnji strani) in bogoslužjem se že spomnimo na zmagoslavje Aleluje.

* VELIKO NOČ praznujemo s sv. mašo ob 8. (ital.) in 10. (slov.) uri. Nasvet: povabimo k prazničnemu kosilu nekoga, ki bi sicer ostal sam. S tem presadimo vanj velikonočno veselje, a v nas se še poveča. Naj bo velika noč vsem zares velika in sveta!

* SPOVED. Vsak dan pol ure pred mašo imamo priložnost za spoved; v torek od 18.00 dalje spoveduje p. Slavko. V koprski stolnici vsak dan od 8.30 in od 17.30 dalje; Koper (sv. Ana) ob 17.30; v Piranu (minoritski samostan) ob 7.30.

32. SVETOVNI DAN MLADIH se letos obhaja po škofijah v pripravi na Panamo leta 2019. Leto prej bo sinoda o mladih. Zato Frančišek vabi mlade, naj se napotijo po Marijinih korakih. Za osnovo jim nudi zares revolucionarno Marijino molitev, pesem mlade žene, polne vere, ki se zaveda svoje majhnosti, a zaupa Božjemu usmiljenju: »Velike reči mi je storil Vsemogočni.« To je izbral za ta dan mladih, ki se obhaja na današnjo nedeljo. V poslanici jih vabi, naj si vzamejo Marijo za vzor, ki je znala ohranjati »spomin« naroda, ki mu je pripadala. Tako in samo tako bomo lahko z »ustvarjalno zvestobo« gradili »nove čase«.

*  BLAGOSLOV VELIKONOČNIH JEDI na veliko soboto:

–  15.00  kapelica pri Tončiču

–  16.00  Hotel Krka

– 17.00  Hotel Salinera

–  v cerkvi po bogoslužju, ki se prične ob 19.00.

–  v cerkvi po maši ob 8.00 na veliko noč.

6.4.2017   La speranza è quella che apre il credente alle sorprese di Dio.   +++   Upanje je tisto, ki vernika odpira za Božja presenečenja.

5.4.2017   Cerchiamo di seguire le orme di Cristo concretamente, dedicandoci ai fratelli e alle sorelle bisognosi.   +++   Skušajmo konkretno slediti Kristusovim stopinjam tako, da se posvetimo bratom in sestram v potrebi.

Župnija Strunjan,                                                           Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                               E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                                                 bojanmiro@yahoo.com

T. 030 415 222