VII/14 - Jaz sem Vstajenje in Življenje!

VII/14                                                                                                            2. 4. 2017

Jaz sem Vstajenje in Življenje!

Io sono la Risurrezione e la Vita!

spoved Postni čas je namenjen spreobrnjenju. Eno od resnih znamenj tega procesa je spoved. O tej je zadnje dni na kratko spregovoril papež Frančišek:

“Če vprašam: ‘Ali ste vsi grešniki?’ – ‘Da, oče, vsi’ – ‘In če hočete odpuščanje grehov?’- ‘Se spovemo’ – ‘In kako se spoveš?’- ‘Grem, povem svoje grehe, duhovnik mi odpusti, mi naroči tri zdravamarije in odidem v miru.’ Ti še nisi razumel! Šel si v spovednico kot k bančnemu okencu in opravil svoj posel. Nisi šel tja osramočen zaradi tistega, kar si storil. Opazil si nekaj madežev na svoji vesti in si zgrešil, ker si mis-li, da je spovednica čistilnica, ki odstrani madeže. Nisi zmogel sramu zaradi svojih grehov. … Če se ne zavedaš, da ti je podarjeno odpuščanje, ne boš nikoli mogel odpuščati, nikoli. Vedno ostane misel, da bi obračunali z drugimi. Odpuščanje je popolno. A do tega pridem le, ko začutim svoj greh, se sramujem, me je sram in prosim odpuščanje Boga in čutim, da mi je Oče odpustil in tako lahko odpustim. Če ne, ni moč odpustiti, tega ne zmoremo. Odpuščanje je skrivnost.”

“Prosimo danes Gospoda milost, da bi razumeli, kaj pomeni ‘sedemdesetkrat sedemkrat’. Prosimo milost sramu pred Bogom. To je velika milost! Sramovati se svojih grehov in tako prejeti odpuščanje in milost velikodušnosti, da ga drugim podarimo, ker če mi je Gospod toliko odpustil, kdo sem, da ne bi odpustil?”

NE /DO   2

5. POSTNA

QUINTA DI QUARESIMA

sv. Frančišek Paolski

+ Franc Zelenko in družina Jakac

PO /LU    3

sv. Izidor, Benedikt

+ Giuseppe Bertok, Carlo Kohaupt

TO /MA   4

sv. Izidor, Benedikt

+ Gilda in Toni Ček

SR /ME   5

sv. Vincebcij Ferr,., Albert

+ Vilma Rupena

ČE /GI     6

sv. Viljem, Irenej

+ za vse pokojne sorodnike

PE /VE    7

sv. Janez de la Salle, Herman

+ družina Benčič

SO /SA    8

sv. Julija, Valter

+ Andro Horvat

NE /DO   9

6. POSTNA – CVETNA/OLJČNA

QUINTA DI QUARESIMA - PALME

sv. Hugo, Valtruda

+ Giuseppe Giassi

* CVETNA ALI OLJČNA NEDELJA odpira vrata velikemu tednu. S pomladnim zelenjem bomo v nedeljo na ploščadi pred cerkvijo pozdravili Jezusa in s tem potrdili, da mu hočemo pripadati in mu slediti. Nato pri maši prisluhnemo pasijonu, poročilu o Jezusovem trpljenju po Mateju. Blagoslovljeno vejico doma zataknemo za sveto znamenje in s tem povemo, čigavi smo.

* SPOVED. Resna priprava na velikonočno praznovanje predvideva tudi spoved. Svojih grehov se spovemo »vsaj enkrat v letu«. Če je treba, tudi bolj pogosto. Nikakor pa ne smemo prejeti sveto obhajilo obremenjeni z velikim grehom. – Pri nas je redna priložnost za spoved pol ure pred mašo ali po dogovoru. Prvo soboto v mesecu prihaja k nam pater Slavko iz Pirana. On bo spovedoval tudi v torek velikega tedna (11. aprila od 18. dalje). Spovedni dan v koprski stolnici bo petek, 7. aprila od 9.00 dalje. Vsak dan je priložnost v Piranu (sv. Frančišek) ob 7.30 in v Kopru (stolnica) ob 9.00, v Kopru (sv. Ana) 17.30. Uporabimo priložnost, ki jo nudi Bog v naše dobro, in na to opozorimo še druge.

* OBISK BOLNIKOV IN STAREJŠIH na domu. Vsi, ki ne morejo do cerkve, bodo gotovo veseli duhovnikovega obiska. Prosimo, opozorite na to.

* »NE POZABIMO!« Slovenska Karitas se že desetič loteva postne akcije, tokrat za pomoč v JV Evropi. V ta namen bo nabirka velikega četrtka med mašo, na dan, ko nam je Jezus v oporoki zaupal bratsko ljubezen. Velikodušno pomagajmo bratom v potrebi. Nam za gotovo ne bo zmanjkalo, drugim pa bo v pomoč.

Turistično društvo Solinar Strunjan praznuje svojih 20 let. Ob tej priložnosti izreka zahvalo tudi naši župniji. Z veseljem sprejemamo to priznanje in vračamo prav tako s hvaležnostjo in z dobrimi željami za vse dobro, kar društvo napravi bodisi za domači kraj kakor tudi z odprtim sprejemanjem številnih obiskovalcev. Bog vas živi!

29.3.2017   La pace che scaturisce dalla fede è un dono: è la grazia di sperimentare che Dio ci ama e che ci è sempre accanto.   +++   Mir, ki vznikne iz vere, je dar: je milost, da izkusimo, da nas Bog ljubi in nam je vselej blizu.

27.3.2017   Custodire il sacro tesoro di ogni vita umana, dal concepimento sino alla fine, è la via migliore per prevenire ogni forma di violenza.   +++   Varovati sveti zaklad vsakega človeškega življenja od spočetja do konca je najboljša pot da preprečimo vsako nasilje.

25.3.2017    La Parola di Dio è una forza viva, capace di suscitare la conversione nel cuore degli uomini.   +++   Božja Beseda je živa moč, ki zmore zbuditi spreobrnjenje v človeškem srcu.

24.3.2017  Il digiuno è fecondo se accompagnato dall’amore concreto per il prossimo, specialmente in difficoltà.  +++   Post je rodoviten, če ga spre-mlja konkretna ljubezen do bližnjega, posebno tistega, ki je v težavah.

Župnija Strunjan,                                                                 Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                                     E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan M. Ravbar, župnik                                                     bojanmiro@yahoo.com

T. 030 415 222