VII/3 »Glejte, Jagnje Božje, ki odjemlje greh sveta!«

VII/3                                                                                                       15. 1. 2017

»Glejte, Jagnje Božje, ki odjemlje greh sveta!«

Besede ognja, ki od obale Jordana prodrejo v vsako cerkev in se pri maši dvigajo do nebes in do srca, besede, ki vsebujejo absolutno no-vost: v vseh verstvih je daritev v tem, da se nekaj žrt-vuje Bogu, v krščanstvu pa se Bog žrtvuje za nas.

»Ecco l'Agnello di Dio, colui che toglie il peccato del mondo«.

Parole folgoranti che contengono la novità assoluta: nel cristianesimo è Dio che s'immola per noi.

za

edinost

gre

Teden, posvečen delu in molitvi za edinost kristjanov nas spomni, da živimo v svetu, ki je razklan. Ne le na splošno, ampak celo med stenami lastnega doma. A svet kliče po edinosti, saj vsi pripadamo eni sami družini človeštva.

Na srečo naš čas odpira nova pota dialoga, zadnje čase najbolj prepoznavna v papežu Frančišku. Kaj naj rečemo o njegovi poti v Lund na Švedsko ob začetku 500 letnice, kar je Luther s svojim “protestom” v Cerkev zarezal nov razkol? Tja ga je vodilo geslo: “Od spora k občestvu. Skupaj v upanju” in želja, da se ob obletnici reformacije spomni zadnjih petdeset let plodonosnega dialoga. Kakor predniki je tudi sam napravil prenekateri korak v duhu ekumenizma. Nepozaben je postanek na Kubi za srečanje z moskovskim patriarhom Kirilom. S Kavkaza se je vrnil obogaten z dialogom s tamkajšnjim pravoslavjem. Skupaj z anglikanskim primasom Justinom Welbyjem sta z bratskim očesom pogledala v reformo. Še bi naštevali vse do srečanja s 1000 mladimi katoličani in evangeličani, ki so po poteh Martina Luthra poromali v Rim, in o treh vrstah dialoga, ki jih navaja Frančišek: “ekumenizem molitve” k tistemu Jezusu, ki pripada “vsem” in ne le “meni” ali “tebi”; drugi, “ekumenizem poti” se uresniči, ko pomagamo bližnjemu; tretji, “ekumenizem krvi” nas uči “sovražnik”, t. j. vsi teroristi in klavci, ki danes zastrupljajo svet. Ko preganjajo, se ne sprašujejo, če si luteran, pravoslaven ali katoličan. “Prepoznajo samo enega: kristjana.” Na izzivajoče vprašanje je papež kar sam odgovoril: “Kdo je boljši, evangeličani ali katoliki? – Besser sind alle zusammen. Boljše, če so vsi skupaj.”

Papeževa pota imajo razsežnost tistih stvari, ki od “nemogočih postanejo mogoče”. In so nov dokaz, da je tak način pravi, če hočemo ozdraviti rane, ki so jih zadala nasprotovanja in prepiri preteklosti. Frančišek se spušča v takšne podvige, ker računa na oporo molitve vseh nas.

NE /DO   15

TERZA DOMENICA DELL'ANNO

sv. Vincencij

Per la salute in famiglia Giassi e Žagar

* TEDEN MOLITVE ZA EDINOST KRISTJANOV se začenja 18. januarja s skupnim geslom: »Kristusova ljubezen nas priganja« (2 Kor 5,14-20). Ni namenjen samo tistim, ki se zbiramo pri maši, ampak vsem. Tudi doma posvetimo nekaj časa molitvi in branju svetega pisma. Ob očenašu naj ne manjka prošnja: »Oče, naj bodo vsi eno!«

* SREČELOV ZA MISIJONE. V adventnem in božičnem času smo imeli kar nekaj priložnosti za pomoč misijonom. Najprej 'adventna akcija', ko so otroci od svojih manjših in večjih 'odpovedi' zbirali za potrebne otroke, nato 'trikraljevska akcija', vezana na obisk družin in blagoslov domov. Temu smo v nedeljo pridružili srečelov za misijone z darovi, ki smo jih prejeli ob obisku družin. Bog lonaj vsem!

* UDELEŽENCI TRIKRALJEVSKE AKCIJE. S požrtvovalnostjo so se najbolj izkazali Mattia (4. r.), Lana (6. r.), Monica Maria (9. r.), Luka (5. r.) in Nej (2.r.). Velikodušno so se pridružili molitvi za blagoslov družin in vsega sveta, ki je skupni dom vseh ljudi. S tem so nas obdarili in z nami ves svet.

* TEČAJ PRIPRAVE NA ZAKON je namenjen parom, ki razmišljajo o cerkveni poroki, in tistim, ki želijo načrtno graditi odnos. Priporoča se vsaj eno leto pred poroko. Začel se je v sredo, 11. januarja ob 19.00 v Kopru, župnija svetega Marka.

* SPOVED. Redno priložnost za spoved imamo vsak dan pol ure pred mašo ali tudi po dogovoru. Vsak dan tudi v Piranu (sv. Frančišek) ob 7.30 in v Kopru (stolnica) ob 9.00. Na prve sobote je pri nas spoved od 17.30 do konca svete maše. Uporabimo priložnost, ki jo nudi Bog v naše dobro.

V družinah pripravnikov na prvo spoved se trudijo, da bi tudi v majhnih stvareh rekli Bogu: »Da, Oče!«

Nelle famiglie che preparano i figli alla prima confessione fanno la gara di dire, anche con piccoli gesti, a Dio: »Sì, Padre!«

12.1.2017    I migranti minorenni, specialmente soli, sono particolarmente indifesi. Diamo loro tutti una mano.   +++   Mladoletni migranti, posebej tisti, ki so sami, so zelo nezavarovani. Podajmo jim vsi svojo roko.

11.1.2017   Ciascuno può contribuire ad una cultura della misericordia, in cui nessuno guarda all’altro con indifferenza.   +++   Vsakdo lahko prispeva h kulturi usmiljenja, v kateri nihče ne gleda brezbrižno na drugega.

9.1.2017   Non ci può essere pace vera se ciascuno rivendica sempre e solo il proprio diritto, senza curarsi del bene degli altri.   +++   Ne moremo priti do pravega miru, če vsakdo vedno zahteva samo svojo pravico in pri tem ne skrbi za dobro drugega.

Župnija Strunjan,                                        Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                            E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik

T. 030 415 222