VII/2 »Ta je moj ljubljeni Sin, nad katerim imam veselje.«

KRAS STRUNJANA

VII/2                                                                                                        8. 1. 2017

»Ta je moj ljubljeni Sin,   nad katerim imam veselje.«

»Questi è il Figlio mio prediletto, nel quale mi sono compiaciuto”.

Krst –

potopitev v morje

Boga

Novega leta dan: vrste avtomobilov se gnetejo na Obalo. Velika atrakcija v Portorožu: skok v morje. Letos je bilo posebej atraktivno, ko se je začel premikati pomol. Ko bi zmogli kristjani premakniti vse okrog sebe in tla pod nogami!

In vendar smo ves advent skupaj s preroki, s Krstnikom, z Marijo in Jožefom ponavljali: »Prihaja. Je že tu!« Veliki sen časov, za katerega so mnogi tvegali in še tvegajo vse, celo življenje. Bolj kot skakalci v mrzlo morje na prvi dan januarja.
Ob spominu na Jezusov krst  se spominjamo svojega krsta. Zakaj so nas krstili še majhne? Za kaj pravzaprav gre? Ko izpovedujemo »verujem v en krst«, v resnici izgovarjamo velike besede, ki nam in svetu povedo, da smo se približali Bogu. S krstom smo postali njegovi otroci.

Bog nam je blizu, ob naši strani in se stiska k vsemu, kar biva, zbira nas skupaj, v harmonijo: volka in jagnje, leva in vola, otroka in kačo (prim. Izaija), moškega in žensko, Arabca in Juda, muslimana in kristjana, belca in črnca v novo arhitekturo sveta in medsebojnih odnosov. Nebeško kraljestvo je svet, kakršnega sanja Bog. Se to še ni uresničilo? Nič zato, ker sanje Boga so bolj resnične od vsega.
Jezus je učlovečeni Bog, ki nam je bolj blizu kot kruh v ustih, On je beseda, spregovorjena srcu, je dih: On vas bo krstil v Svetem Duhu, potopil vas bo v morje Boga; oviti, napolnjeni boste z življenjem samega Boga, vse do zadnjega vlakna.

Zato se vprašajmo, kaj mi pomeni krst. Ali je samo spomin na preteklost, vezan na datum, ali pa nekaj živega, ki izpolnjuje moj danes, vsak moj trenutek? Ali me napolnjuje moč Kristusa, njegove smrti in vstajenja? Si mož, žena luči, tiste luči, ki izhaja iz Njega? Treba je sprejeti Njegovo luč kot dar in postati luč za vse okrog nas!

NE /DO     8

JEZUSOV KRST

BATTESIMO DEL SIGNORE

sv. Severin, Erhard

PER I PARROCCHIANI / ZA ŽUPLJANE

+ Margherita, Odorico, Pietro Trani

PO /LU     9

sv. Julijan, Hadrijan

+ Ana in Anton Špeh in Zmaga Kumer

TO /MA   10

Gregor Niški, Viljem

+ Giorgio Pečar (60. dan)

SR /ME   11

sv. Pavlin Oglejski

+ Milena in po namenu

ČE /GI     12

sv. Tatjana, Alfred

v čast sveti družini

PE /VE    13

sv. Hilarij, Veronika

v čast MB

SO /SA    14

sv. Oton, Malahija

v zahvalo MB

NE /DO   15

2. NEDELJA MED LETOM

SECONDA DOMENICA DELL'ANNO

sv. Absalom

Per la salute in famiglia Giassi e Žagar

* JEZUSOV IN NAŠ KRST. Tega dogodka se spominjamo danes s hvaležnostjo Bogu, da nas je s krstom napravil za svoje otroke. V letu 2016 smo v naši cerkvi krstili 14 otrok. Iz naše župnije je bil samo eden, Timotej.

* SREČELOV ZA MISIJONE. V adventnem in božičnem času smo imeli nekaj priložnosti za pomoč misijonom. Najprej 'adventna akcija', ko so otroci od svojih manjših in večjih 'odpovedi' zbirali za potrebne otroke, nato 'trikraljevska akcija', vezana na obisk družin in blagoslov domov. Temu pridružujemo današnji srečelov za misijone z darovi, ki smo jih prejeli ob obisku družin. Bog lonaj vsem!

* UDELEŽENCI TRIKRALJEVSKE AKCIJE. S požrtvovalnostjo so se najbolj izkazali Mattia (4. 3.), Lana (6. r.), Monica Maria (9. r.) in Luka (5. r.) Velikodušno so se pridružili molitvi za družine in za ves svet, ki je skupni dom za vse ljudi.

* TEČAJ PRIPRAVE NA ZAKON je namenjen parom, ki razmišljajo o cerkveni poroki, in tistim, ki želijo načrtno graditi odnos. Priporoča se vsaj eno leto pred poroko. Začne se v sredo, 11. januarja ob 19.00 v Kopru, župnija svetega Marka.

* NAŠI RAJNI. Okrepljena z zakramenti se je od nas poslovila Elizabeta Cerovac – nona Liza (1921), Dobrava 5. Maša zadušnica bo 21. januarja ob 18.00. Nona Liza se je vključila med 'skrivne botre' naših birmancev. Njih pripravo in nadaljno pot je spremljala z molitvijo. Gotovi smo, da to velikodušno delo nadaljuje v nebesih. Njena zadnja beseda je bila: »Hvala!« Rajne sestre in vseh njenih se radi spomnimo v molitvi.

Strunjanski otroci

pomagajo vrstnikom v Afriki.

I bambini di Strugnano aiutano

i coetanei dell'Africa.

HVALA GRAZIE HVALA GRAZIE HVALA

6.1.2017    Come i Magi, anche noi camminiamo attenti, instancabili e coraggiosi, per trovare il Dio invisibile che è nato per noi.   +++   Kakor Modri tudi mi hodimo previdno, neutrudno in pogumno, da najdemo nevidnega Boga, ki se je rodil za nas.

3.1.2017  Possa la nonviolenza diventare lo stile caratteristico delle nostre decisioni, delle nostre relazioni, delle nostre azioni. +++  Naj ne-nasilje postane značilni stil naših odločitev, naših odnosov, naših dejanj.

1.1.2017  Affidiamo a Maria Santissima Madre di Dio il nuovo anno, perché crescano la pace e la misericordia in tutto il mondo.  +++  Novo leto zaupajmo Mariji, Božji Materi, da bosta po vsem svetu rastla mir in usmiljenje.

Župnija Strunjan,                                                            Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                                 E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik   030-415.222                                E: bojanmiro@yahoo.com