VII/1 VOŠČIMO V NOVEM LETU MIR

VII/1                                                                                                         1. 1. 2017

VOŠČIMO

V NOVEM LETU

MIR

AUGURI

DI PACE

Vsi smo lahko

kovači miru

To je poudaril papež Frančišek v poslanici za 50. svetovni dan miru. Njen naslov je: »Nenasilje: stil politike za mir« in poudarja, da »nenasilje lahko postane značilni slog našega odločanja, medsebojnih razmerij, dejanj, naše politike na vseh ravneh.« Posebej po izkušnji dveh svetovnih vojn v preteklem stoletju ter sedanji »strašni svetovni vojni po koščkih«, ki povzroča »velikansko trpljenje, ki se ga dobro zavedamo: vojne po številnih državah in celinah, terorizem, kriminal in nepredvidljive oborožene napade, zlorabe, ki so jim izpostavljeni begunci in žrtve trgovine z ljudmi, uničevanje okolja«…

Rešitev je nakazal že Jezus. Povedal je, da se tako nasilje kot mir rojevata oz. se »spopadata« že v človeškem srcu. »Neutrudno je oznanjal brezpogojno Božjo ljubezen, ki sprejema in odpušča, svoje učence je učil, naj ljubijo sovražnike, Petru je ukazal, naj spravi meč, začrtal je pot nenasilja, ki ji je ostal zvest vse do križa, s čimer je uresničil mir in uničil sovraštvo… Biti pravi Jezusov učenec danes pomeni, da sprejmemo njegovo priporočilo nenasilja.« Nasilje in krivice je »mogoče preseči samo z več ljubezni, več dobrote«.

Poslanica pove tudi, da je »najpomembnejše, da pot nenasilja najprej prehodimo v družini…, kjer se navzkrižja  in celo spori presežejo s pogovorom, z iskanjem koristi drugega, usmiljenjem in odpuščanjem – ne s silo.«

Papežu je pri srcu, da usposobljeni kristjani sodelujejo pri pripravi zakonodaje na vseh področjih, najbolj pa »z dobrimi dejanji za mir in molitvijo za to dobrino«. Zavedati se moramo, da ni nič nemogoče, če se zatečemo k Bogu ter da smo »vsi lahko kovači miru«.

NE /DO     1

sv. Severin, Erhard

PER I PARROCCHIANI / ZA ŽUPLJANE

+ Margherita, Odorico, Pietro Trani

* ZAČNIMO NOVO LETO V BOŽJEM IMENU. Noben izgovor naj nas ne zadrži od praznične in nedeljske maše, da bomo vsak dan deležni Božjega blagoslova.

* ZAHVALNA MAŠA. V zahvali smo se spomnili tudi vseh, ki jih je Gospodar življenja med letom poklical k sebi: Leon Mihevc 1933, Bruna Giassi 1927, Vilma Rupena 1948, Romano Krulčič 1955, Robert Hervatič 1961, Franko Jakus 1963, Giorgio Pečar 1933, Nela Mandalenič 1937. Še naprej molimo zanje.

* OBISK IN BLAGOSLOV DOMOV V SPREMSTVU TREH KRALJEV smo v glavnem zaključili. Če pri kom ni bilo nikogar doma, še vedno lahko pridemo na obisk in skupaj molimo za blagoslov. Bog lonaj vsem za darove misijonom, cerkvi, župniku! V nedeljo bodo otroci položili v jaslice sadove 'adventne akcije', po maši pa bo srečelov za misijone z darovi, ki smo jih prejeli ob obisku družin. Bog lonaj!

* VERUK se redno nadaljujemo po počitnicah. Družine prvoobhajancev, ne pozabimo na srečanje v sredo ob 19.00 ali v nedeljo po maši ob 10.00.

* PRVA SOBOTA V MESECU. Ob stoletnici fatimskih prikazovanj začnimo s prvimi sobotami v mesecu, kar je Marija priporočila Luciji: »Vsem, ki se bodo na prvo soboto pet zaporednih mesecev spovedali in prejeli sveto obhajilo, molili en del rožnega venca in mi  vsaj petnajst minut delali družbo spremišljevanjem skrivnosti rožnega venca z namenom, da bi mi zadoščevali, bom pomagala ob smrtni uri z milostmi, ki so potrebne za njihovo zveličanje.«

Vsakemu moškemu, ženski, dečku in deklici voščim mir in molim, da nam podobnost Bogu, ki je v vsakem človeku, dovoli, da se med seboj prepoznamo kot sveti darovi, obdarjeni z neizmernim dostojanstvom. To "globlje dostojanstvo" spoštujmo posebej v konfliktnih okoliščinah in naj bo nenasilje stil našega življenja

Auguro pace ad ogni uomo, donna, bambino e bambina e prego affinché l’immagine e la somiglianza di Dio in ogni persona ci consentano di riconoscerci a vicenda come doni sacri dotati di una dignità immensa. Soprattutto nelle situazioni di conflitto, rispettiamo questa "dignità più profonda" e facciamo della nonviolenza attiva il nostro stile di vita.

papež Frančišek * papa Francesco * papež Frančišek * papa Francesco *

Župnija Strunjan,                                                Strunjan 141,  6320 Portorož

T. 05-678.20.05                                                    E: zupnija.strunjan@rkc.si

Bojan Ravbar, župnik   030-415.222                  E: bojanmiro@yahoo.com